SpaceX yeni uçuşuyla güven tazeliyor

SpaceX yeni uçuşuyla güven tazeliyor

Elon Musk’ın uzay gemisi görevlerinde yeniden kullanılabilir roket geliştirme fikrine bir adım daha yaklaştığı uzay uçuşu firması ile 2016 yılı SpaceX için oldukça iyi bir yıldı. En azından Eylül ayında Falcon 9 roketinin bir ön-uçuş testi esnasında Cape Canaveral’daki üste patlamasına kadar. Firma hemen bir araştırma başlattı ve geminin sıvı oksijeninin tanktan sızdığını, sürtünme ile birlikte de yanmaya sebep olduğunu ortaya çıkardı. Şimdi  SpaceX bir dönemeci dönmeye hazır durumda: Özel ekip, 10 adet Iridium Next uydusunu yörüngeye taşıyan bir Falcon 9’u, Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatarak uçuşa yeniden dönüş yaptı.

Fırlatma aynı zamanda Falcon 9’un ilk aşamasını SpaceX drone gemisi güvertesine başarılı bir şekilde indirmesini de kapsıyordu. Aslında bu bir roketin gemiye indiği ilk olay. İlk drone gemisi inişi olmamakla birlikte Elon Musk için tartışmasız bir gurur vesilesi.

Firma, Aralık ayı itibariyle işleri uzay alanına doğru kaydırmayı planlamıştı fakat bu tarih, Ocak ayına kaydırıldı. O zamandan bu yana SpaceX donamınının güvenilirliği noktasında test edilmeye devam edildi ve FAA’dan yeniden yetkilendirilme aldı. Maalesef kötü hava şartları bugüne kadar süren başka bir ertelemeye sebep oldu.

OKU ►  SpaceX 8 Ocak’ta yeniden roket fırlatacak

Iridium ve SpaceX için tarihi dönemeç

Fırlatma hem Iridium ve hem de SpaceX için oldukça kritik öneme sahip. Iridium için bu, dünyayı battaniye gibi saracak 70-plus uydu takımının tamamlanması için ilk adım anlamına geliyor. SpaceX için çok daha önemli tabii ki. Eylüldeki kaza, firmanın, verilen yükleri güvenilir bir şekilde uzaya taşımadaki yeterliliğine olan güvenin sarsılmasına sebep olmuştu. Bu her şeyin normale döndüğünü garanti etmiyor (ki aylar, belki de yıllar sürecek), fakat SpaceX’i bir partner olarak görmek isteyen NASA ve diğer organizasyonlar için güven tazeleme anlamı taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here