Sony’nin yeni PlayStation kulaklığı sözde Premium

Date:

Piyasada oyun kulaklıkları bazında bir kısıtlama söz konusu değil. Üreticiler kendilerini bu rekabette öne çıkarabilmek için bazı yutturmacalara başvuruyorlar. Örneğin Sony, PlayStation markalı birkaç çift kulaklığına ek olarak, 3D ses kalitesine sahip yeni kulaklığını, 150 dolarınızı almak için yeterli olacağına dair beklentiler arasında piyasaya sürdü.  Doğrusu, yeni PlayStation Platinum Kablosuz Kulaklık ile geçirdiğim biraz zamandan sonra cihazın fiyatını hakkettiğinden emin olamadım.

Firmanın son kulaklığı olan ‘Gold Wireless’ tan pek etkilenmediğim için zirve noktayı anımsatan isme sahip yeni kulaklığın daha iyi olacağını ümid ediyordum. İskelet bazında Platinum, selefinden daha sağlam görünüyor, fakat isminin iddia ettiği kadar Premium olduğunu düşünmüyorum. Örneğin; plastik olmayan tek bölüm, iki kolu birbirine bağlayan fırçalanmış alüminyum bandı. Yegane köpük dolgusu kulak kupaları içerisinde mevcut. Üstelik kafa bandı bölümüne tamponlama yapacak bir madde koymak yerine, kafanıza göre ayarlamasını yapabileceğiniz esnek plastikten bir kayış kullanılmış.

Büyüklüğü kuşkusuz olan kafam hiçbir zaman bu tip dolgu dizaynları ile uyum sağlayamamıştır ve bu kulaklıkta da aynı şeyi yaşadım. 20 dakika sonra plastik kayışın kafatasıma doğru bastırmaya başladığını iyiden iyiye hisseder oldum. 40 dakika sonra kulaklığı çıkarmak için daha fazla bekleyemez duruma geldim. Uzun süreli kullanmayı düşündüğünüz cihazlar için iyi düşünülmüş bir dizayn değil bu. Tabii ki bu subjektiv bir durum. Eğer kafanız benimkine oranla daha küçük boyutlarda ise, bu tip bir problemi yaşamayabilirsiniz.

Kulak-kupaları daha bir konforlu. Kulaklarıma güzel oturuyorlar ve dolgusu iyi ve konforlu. Ekli kollar kolayca saklamak için dürülmüşler. Fakat kapandıklarında tam olarak yerlerine oturmadıkları için sağa sola oynayabiliyorlar. Yine de pek hoş olmayan Gold versiyonuna oranla kapalı durumdayken bulundukları yere daha iyi oturuyorlar.

En azından kurulum her zamanki gibi sade. PS4 cihazınızdaki USB girişine kablosuz adaptörünü takmanız yeterli. PSVR’yi USB üzerinde takılı bırakmam kulaklığımı konsolumla eşleştirme noktasında bir sorun yaşamama sebep oldu. Aynı durum yeni ses ayarlarının kablosuz olarak eklenmesinde de yaşanıyor. Bu arada ses ayarlarının kablosuz eklenmesi işlemi ayarlar arasında geçişi çocuk oyuncağına dönüştüren süper kullanışlı bir işlev. Dahası farklı ses ayarları için iki giriş var. Ve bu defasında her ikisinin etrafı da özelleştirilebilir.

Kullanım esnasında ön-ayarlar birbirinden çok farklı ses vermiyorlar. Örneğin Uncharted 4 ayarını Rocket League’in birkaç oyunu için denedim ve sonrasında Last Guardian ön-ayarına geçiş yapmama rağmen pek bir değişiklik olduğunu göremedim.

Peki 3D audio ile ilgili ne söylenebilir?

Şimdilik bunu destekleyen tek VR olmayan oyunun Uncharted 4’ün önceki versiyonu olduğunu söyleyebilirim. Sony, seçimin zamanla genişleyeceğine dair söz veriyor. Naughty Dog’un ses dizaynı her zamanki gibi kusursuz. Scottish mağarasından süzülen rüzgar sesine karşı karda yürürken çıkan ayak sesleri daha bir fark edilebilir gibi. Aynı zamanda su damlalarının çıkardıkları sesler bir nebze daha fark edilebilir özellikte.

Benzer şekilde bazı ilginç yankı efektleri de söz konusu. Ve bazı sesler ses dizaynı içerisinde, kendi aralarında daha fazla yer ediniyor fakat efekti devreye sokmanız pek fazla işe yaramıyor. Aslında bu efekt kapalı iken bass biraz daha derinden geliyor. Belki de kulaklığı bastırmamdan ileri gelen bir durum bu.

3D audio düğmesini açtığınızda cihazın oluşturduğu değişiklikler hoş ve başka türlü duyamayacağınız ses efektleri arasındaki farklılıkları beraberinde getiriyor. Tıpkı eski tip bir Sony Walkman’de ‘Mega Bass’ düğmesine basmak gibi, fakat çok bir değişiklik oluşturmuyor.

[irp posts=”4260″ name=”Sony 25.000 dolarlık projeksiyon üretti”]

Her PSVR başlığı, geleneksel oyunlarda olmayan 3D audio’yu destekleme özelliğine sahip. Mesele şu ki Platinum’u kullanabilmek için, PSVR’nin ses kumandasındaki girişine bir aux kablosu ile bağlamak zorundasınız. Dolayısı ile bu durum, halihazırda karmaşık kuruluma yeni bir kablo eklemiş oluyor. Bağlantı, kullanışsızlığın yanında başka bir olumsuzluğu da beraberinde getiriyor: Ses şiddeti, daha düşük oluyor. Ses değişikliği ve 3D audio/virtual surround özelliğini sağlayan kontrollerden de mahrum kalmış oluyorsunuz.

Gerçek ses kalitesi devam ettiği sürece ben, Turtle Beach’s Stealth 350VR kulaklığını tercih ederim. Bu alet Platinum PSVR’ye bağlandığında olmadığı kadar güçlendirilmiş, dolayısı ile ses sadece daha şiddetli değil, aynı zamanda daha zengin çıkıyor. Ve fiyatı da sadece 100 dolar. Üstelik VR (sanal gerçeklik) başlığına da iyi bir şekilde oturuyor. Platinum başlık oldukça sıkı, fakat PSVR’nin kulaklığı Platinum’un plastik kayışının başımın üst bölümüne baskı yapmasına engel olmaya yardımcı olduğu da söylenebilir.

Görüldüğü üzere Platinum kulaklık almak için şimdilik bir sebep bulunmuyor. 10 dolar daha fazlasına, 3D audio özelliğini desteklememekle birlikte muhteşem ses veren, Astro A30’u satın alabilir, sadece PlayStation 4’te değil, bir çok konsolda kullanabilirsiniz. Platinum, uyumluluk açsından Sony’nin Gold kulaklığından bir aşama daha iyi fakat, üstünlüğü kazandıracak olan 3D audio özeliği, halen fiyatı hakkettirecek derecede yeterli sayıda oyun desteğine sahip değil.

Sony ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...