SpaceX X-37B istihbarat uzay uçağını yörüngeye gönderiyor

SpaceX X-37B için çok uğraşmıştı

SpaceX Hava Kuvvetlerine ait projeleri almak için çok savaştı ve nihayet oldukça prestijli birini eline aldı. SpaceX X-37B adlı minyatür uzay-uçağını Falcon 9 ile birlikte yörüngeye göndererek bu projeyi United Launch Alliance’ın yaptığı güvenilir Atlas V’den almış olacak. Firma uzay mekiği benzeri drone’u sadece iki ay içerisinde göndererek, SpaceX’in ilk hava kuvvetleri misyonunu yerine getirmiş olacak.

Belki de X-37B ile ilgili gizem nedeniyle Hava Kuvvetleri duyuruyu, uçuşa sadece birkaç ay kala yaptı. SpaceX’in ilk Hava Kuvvetleri misyonunun 2018 yılında yörüngeye göndereceği GPS uydusu olacağı düşünülüyordu zira geçen yıl bu konuda kontrat imzalamıştı. Uzay mekiği gibi dünyaya iniş yapacak olan bu insansız uzay uçağının çok gizli keşif ve anti-uydu amaçlarıyla kullanılacağına dair spekülasyonlar y apılıyor (Hava Kuvvetleri neden SpaceX’i tercih ettiğine dair bir açıklama yapmadı).

Boeing ve Lockheed Martin ortaklığı olan United Launch Alliance son dört X-37B misyonunu Atlas V roketi ile gerçekleştirmişlerdi. Hava Kuvvetleri’nin SpaceX’i kullanma kararı normal değil zira Atlas V’nin 2002 yılından beri sergilediği mükemmel performansın dışında Boeing’ de X-37B projesi üzerinde birincil yüklenici firma.Hava Kuvvetlerinin iki X-37B’si var. Birisi yörüngede bir yıldan fazla kalarak 2012 yılında geri dönmüştü.

OKU ►  Angry Birds’ün yeni oyunu Angry Birds Evolution çıktı
OKU ►  iPhone veri satışı yapan distribütörler tutuklandı

SpaceX X-37B
Amerikan Hava Kuvvetleri’nin ilk insansız uzay aracı X-37B

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox