Sürücüsüz Otomobil geliştiricisi ‘NIO’ ilk konsept aracını tanıttı

Date:

Firma sürücüsüz arabalarını 2020 yılında piyasaya sürmeyi hedefliyor

Arkasında Çinli destekçilerin bulunduğu araba üreticisi NIO, SXSW fuarında yeni sürücüsüz otomobili NIO EVE’i tanıttı.

NIO daha önce NextEV ismiyle tanınan bir firmaydı. Ta ki Çinli yatırımcı firmaların maddi desteklerini alıp, Tesla, Ford ve Lyft gibi kuruluşlarda çalışan yetenekleri kendi bünyesine katana kadar. Firma daha sonra şu anda anılan ismi NIO’ya dönüştü.

Henüz konsept tasarım olan yeni sürücüsüz arabaları EVE’i Teksas’da düzenlenen sosyal etkinlik/fuar SXSW’te tanıttı. Arabanın gündelik kullanım ve uzun yol seyahati için tasarlandığı ifade edildi. EVE’in dizaynında yolcu oturma alanları ve bu bölgedeki fonksiyonlara odaklanılmış. Firmanın ABD CEO’su Padmasree Warrior, konsept aracı bir yoldaş ve “hareket edebilen yaşama alanı” olarak nitelendirdi. Firma, arabanın tasarımında yolcuların hareket halindeyken sıkılmamasını hedeflemiş olacak ki arabanın camlarını aynı zamanda akıllı ekran olabilecek şekilde tasarlamış.

NIO aynı zamanda yolcuların arabada bulunacak yapay zeka motoru “NOMI” ile de iletişim kurarak arabayı kontrol edebilmesini planlıyor. Bununla birlikte araba manuel olarak da kullanılabilecek. Warrior yaptığı açıklamada, konsept arabayı 2020 yılında ABD pazarına sunmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu tabi ki NIO için ciddi bir iddia.

Arabanın şu anda bir konsept dizayn olduğunu düşünürsek muhtemelen piyasaya çıkana kadar birçok değişikliğe uğrayacağını ön görebiliriz. Ancak özellikle kablosuz şarj etme sistemiyle birlikte arabanın 600 mil (1000km) menzile sahip olacağını iddia eden firmanın bu gibi sözlerinde durup duramayacağını 3 yıl bekledikten sonra görebileceğiz.

 

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...