Firma sürücüsüz arabalarını 2020 yılında satmayı hedefliyor

Firma sürücüsüz arabalarını 2020 yılında piyasaya sürmeyi hedefliyor

Arkasında Çinli destekçilerin bulunduğu araba üreticisi NIO, SXSW fuarında yeni sürücüsüz otomobili NIO EVE’i tanıttı.

NIO daha önce NextEV ismiyle tanınan bir firmaydı. Ta ki Çinli yatırımcı firmaların maddi desteklerini alıp, Tesla, Ford ve Lyft gibi kuruluşlarda çalışan yetenekleri kendi bünyesine katana kadar. Firma daha sonra şu anda anılan ismi NIO’ya dönüştü.

Henüz konsept tasarım olan yeni sürücüsüz arabaları EVE’i Teksas’da düzenlenen sosyal etkinlik/fuar SXSW’te tanıttı. Arabanın gündelik kullanım ve uzun yol seyahati için tasarlandığı ifade edildi. EVE’in dizaynında yolcu oturma alanları ve bu bölgedeki fonksiyonlara odaklanılmış. Firmanın ABD CEO’su Padmasree Warrior, konsept aracı bir yoldaş ve “hareket edebilen yaşama alanı” olarak nitelendirdi. Firma, arabanın tasarımında yolcuların hareket halindeyken sıkılmamasını hedeflemiş olacak ki arabanın camlarını aynı zamanda akıllı ekran olabilecek şekilde tasarlamış.

NIO aynı zamanda yolcuların arabada bulunacak yapay zeka motoru “NOMI” ile de iletişim kurarak arabayı kontrol edebilmesini planlıyor. Bununla birlikte araba manuel olarak da kullanılabilecek. Warrior yaptığı açıklamada, konsept arabayı 2020 yılında ABD pazarına sunmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu tabi ki NIO için ciddi bir iddia.

OKU ►  Yapay Zeka pokerde bilim adamı ve mühendisleri alt etti

Arabanın şu anda bir konsept dizayn olduğunu düşünürsek muhtemelen piyasaya çıkana kadar birçok değişikliğe uğrayacağını ön görebiliriz. Ancak özellikle kablosuz şarj etme sistemiyle birlikte arabanın 600 mil (1000km) menzile sahip olacağını iddia eden firmanın bu gibi sözlerinde durup duramayacağını 3 yıl bekledikten sonra görebileceğiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here