Teksas sürücüsüz otomobil testlerine izin veriyor

Yeni bir kanun sayesinde sürücüsüz otomobil testlerinin önü açılıyor.

Bir süredir Teksas sokaklarında kendi kendine giden, sürücüsüz otomobiller dolaşıyor. İster inanın ister inanmayın ama sürücüsüz araçlara doğrudan izin verilen bir kanun bulunuyor. Aynı zamanda sürücüsüz araçları yasaklayan bir kanun da yok. Durum bu hafta daha da netleşti. Eyalet yöneticisi Greg Abbott, belirli koşulların sağlandığı sürece sürücüsüz araçlara açıkça izin veren bir tasarıya imza attı.

Yeni bir kanun sayesinde sürücüsüz otomobil testlerinin önü açılıyor.

Tüm sürücüsüz otomobiller mevcut trafik yasalarına uymalı ve ayrıca sigorta yapılmalı. Ayrıca seyir halindeyken video kaydedilmesi gerekiyor. Sürücüsüz otomobil teknolojisi değişmediği sürece imalatçının sorumluluğu üstüne alması da gerekiyor.  Şu anda zaten pek çok sürücüsüz otomobillerin kamerası bulunuyor.  Ancak eleştirmenler çok yumuşak kararlar derilmesinden endişeleniyor. Bir insanın sürücü olarak aracın içinde olması gereken açık bir zorunluluk yoktur ve AAA gibi gruplar, geleneksel araçlarla karşılaştırıldığında minimum bir sigorta kapsamı istemektedir.

Tüm bunlara rağmen bu yeni yasa önemlidir. Wymo ve daha önce Teksas’ta denemelerde bulunan diğer şirketlerin fikirlerini değiştirmese de başka şirketlere yatırımlar için teşvik edebilir. Teksas’ta bu testlerin yapılması özellikle önemlidir çünkü Austin gibi çok sayıda teknoloji devinin bu eyalette ofisi bulunmaktadır. Sıcak iklimi sayesinde karlı yollarla başa çıkmaya hazır araçlar için iyi bir test alanı olmasını sağlar.

OKU ►  BMW, Intel ve MobilEye işbirliği

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox