Telefonunuzun camı artık Nano teknolojiyle donanacak

Bilim adamları nano teknolojisiyle üretilen “Metalenslerin” renkli çalışmasını sağladı

Araştırmacılar, nanomateryal teknolojisinde yeni bir adım atarak “metalensleri” cam yerine kullanabilecekleri bir teknoloji geliştirdi.

Metalenslerin en büyük problemi aynı anda sadece tek renkte çalışabilmesiydi. Bunun anlamı bu teknolojinin cep telefonlarında kullanılması durumunda sadece “sanatsal” siyah beyaz renklere sahip cihazlar kullanabilirdik.

Ama Harvard Üniversitesi bilim adamları yeni keşfettikleri bir materyalin farklı renk spektrumlarda çalışabileceğini keşfetti. Yeşilden maviye kadar her rengin kullanabilen materyal sayesinde teknolojiyi cam yerine kullanmak mümkün olabilecek.

Bundan önce geliştirilen metalensler titanyum diokside’den üretilen, saç inceliğinde, nanokollonlardan oluşuyordu. Bu kolonlar belli bir düzene göre yerleştirildiğinde ışığı belli bir odak noktasına sabitleyebiliyor. Yani normal bir lensin özelliğini yapabiliyor. Metalenslerin normal lenslerden ayıran en önemli özellik ise çok ince olmaları. Bu teknoloji kullanılarak bir gün çok daha ince, fotoğraf makineleri, çep telefonları ve gözlükler yapmak mümkün olabilir.

OKU ►  HoloLens mühendislere yapı taslakları hazırlamada yardımcı oluyor

Harvardlı bilim adamları nanokolonları belli bir şematiğe göre düzenleyerek, renk saçılmalarını engelleyebiliyor. Bunun sonucunda aşırı derece ince ve optik olarak kusursuz materyaller üretebiliyorlar. Bu materyal normal cam lenslerden çok daha ucuza mal oluyor. Bu teknolojinin camın yerine geçmesi için büyük bir potansiyel var.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox