Tesla Otopilot pürüzsüz sürüş özelliğine kavuşuyor

Tesla’dan otomatik keyifli sürüş özelliği

Tesla’nın otomatik pilotunun aracı kullanması, onu her zaman kusursuz kılmıyor. Elon Musk’a göre bazen otomatik sürüş “tatsız ve kaba” olabiliyor. Evet yakın gelecekte daha az sarsılacaksınız çünkü Tesla Otopilot pürüzsüz sürüş özelliğine kavuşuyor. Musk, Haziran güncellemesi ile son model S ve Model X varyantlarının (yani, Ekim 2016’da veya sonrasında yapılmış araçları) pürüzsüz otomatik pilot özelliğine kavuşacağını söyledi.

Güncelleme ufak kazaları dahi engellemeli

Uzmanlar, bu güncellemenin aynı zamanda en ufak kazaları bile önlemeye yönelik olması gerektiğini savunuyorlar. Bildiginiz gibi 2016 Mayıs ayında Tesla Model S, Otopilot modunda Florida’daki bir traktör römorkuna çarpmıştı. Çarpışma, Joshua Brown isimli sürücünün ölümüyle sonuçlanmış ve NHTSA (Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi) tarafından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma 2017 Ocak ayında sunuçlandı. Soruşturmada aracın Otomatik Pilot veya Otomatik Acil Frenleme (AEB) özellikleri ile ilgili herhangi bir kusur bulunmadığı belirtilmişti.

Güncelleme Haziran ayında gerçekleşecek

Elon Musk, Tesla Autopilot yazılımının önümüzdeki ay yayınlanması konusunda heyecanlı. Yakın zamanda Tesla eski müşterilere Supercharger ücretsiz kullanım imkanı sunmuştu. Yeni kontrol algoritması ile Tesla Otopilot pürüzsüz sürüş özelliğine kavuşuyor.

OKU ►  SpaceX Ay’a insan gönderiyor
OKU ►  Stephen Hawking yapay zeka tehdidine yeniden vurgu yaptı

Musk, güncelleme özelliklerinden birçoğunu anlatmadı ancak yeni yazılımın elle müdahale etmeden park etme ve otomatik yağmur sensörlerinin etkinleştirilmesi gibi konularıda kapsayacağı umuluyor. Engadget güncellemenin ayrıntıları hakkında Tesla’ya ulaştı. Şirketin kurucusunun belirttiği gibi, daha yeni otomobillere yapılan güncellemelerin birçoğu, yalnızca Ekim sonrası donanımı ile mümkün olan yeni özellikleri değil, önceki nesil özellikleri yakalamak üzerine odaklanıyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox