Tesla’nın oto-pilot sistemi mükemmel görüşü ile kazaları önlüyor

Çarpışma uyarı sistemi, kazaları erken tesbit edebiliyor

Tesla’nın oto-pilot sürüş teknolojilerinin güvenliğinden ne kadar çok bahsettiğini biliyoruz ancak bu sistemleri iş üstündeyken pek görme şansımız olmadı. Bu videonun amacı da Tesla Oto-pilot 8.0 yazılımının marifetlerini göstermek.

Yazılım, insan şoförlerin görüş alanını engelleyen nesnelerin etrafını görebilen radar teknolojisi kullanıyor.

Tesla İleri Çarpışma Uyarı Sistemi, aracın önündeki bir nesneye çarpma tehlikesi olduğunda siz daha karşınızdaki aracı görmeden sesli bir uyarı veriyor.

Neden mi? Çarpmak üzere olduğunuz aracın önündeki araç eğer bir SUV ise, önünüzdeki aracın sensörleri daha aşağıda olduğundan ani fren yapan bu SUV’u algılaması zor olabilir.

https://youtu.be/3NShKZyFXMk?t=3

Videoda görüldüğü üzere, Model X de dahil bir zincirleme kaza olabilirdi. Ancak araç sürücüyü potansiyel bir çarpışma için uyarmakla kalmayıp, şoför tepki dahi veremeden acil fren sistemini devreye sokuyor.

Sonuç olarak Model X çarpışma esnasında güvenli bir mesafede durmayı başarıyor. Neyse ki bu izlediğiniz kazada can kaybı olmadı ve sadece araçlar hasar aldı.

OKU ►  LG G7, Qualcomm Snapdragon 845 işlemcisiyle piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

Tesla şoförleri tarafından çekilen aşağıdaki videoda,  ani hızlanmayla arkadan çarpmak üzere olan araçtan, çarpışma uyarı sistemi sayesinde nasıl kurtulduğunu görebilirsiniz.

OKU ►  LG G7, Qualcomm Snapdragon 845 işlemcisiyle piyasaya çıkmaya hazırlanıyor

Tesla CEO’su Elo Musk aynı zamanda 2017’nin sonuna kadar test kapasitesinde en zirveyi hedefliyor. Şirket bunun güvenlik potensiyelini yükselteceğini düşünüyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox