Trump hacklerin Rus kaynaklı olduğunu söyledi

Date:

Trump demokratlara yapılan saldırıların Rusya kaynaklı olduğunu belirtti

Seçimden önce demokratları hedef alan siber saldırılar hakkındaki aylar süren belirsizliğin ardından, ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada bu saldırıların Rusya kaynaklı olduğunu söyledi.

Trump New York’taki bir basın toplantısında, “Saldırıların Rusya kaynaklı olduğunu ve aynı zamanda diğer ülkeler ve bireysel hackerlar tarafından da hacklendiğimizi düşünüyorum” dedi.

Cuma günü yapılan bir toplantıda Trump, NSA, FBI ve CIA gibi gizli istibarat başkanları tarafından bilgilendirildi. Bu teşkilatlar Rus hükümetinin siber saldırıları doğrudan Demokrat Ulusal Komitesine ve Hillary Clinton’ın kampanya müdürü John Podesta gibi üst sınıf demokratlara yönelttiğini iddia eden bir rapor sundu.

Yapılan araştırmalar sonucunda Vladimir Putin tarafından emri verilen kampanyanın Trump’ın seçimleri kazanması adına düzenlendiği ortaya çıktı. Bu raporlar geçen hafta halk ile de paylaşıldı.

Trump yönetime başladığında bu korsanlıkların biteceğini söyledi ve “Ben başkanlık görevime başladığım zaman Rusya bize daha fazla saygı duyacak. Putin bunu yapmamalıydı. Bir daha yapacağını düşünmüyorum” dedi.

[irp posts=”4700″ name=”Dikkat 2017 Yılında Bizi Bekleyen Siber Saldırı Tehditleri”]

Rusya’nın siber saldırılarından sonra ise Trump, 2014 ve 2015’teki Çin menşeili Personel Yönetimi Ofisi’ndeki veri ihlallerinden bahsetti.

Seçimler ile eşleştirilen korsanlıkların abartıldığını düşünen Trump, siber casusluk olaylarına başka hükümetlerin de katıldığını söyledi. Anahtar nokta ise Personel Yönetimi Ofisi’nden çalınan bilgiler halka açılmamıştı ancak Rus ajanları bu hassas konuları WikiLeaks aracılığı ile sızdırdı.

Trump yaşananlardan dolayı Demokrat Ulusal Komitesi’ni siber güvenlik konusundaki gevşek davranışları için suçladı. Cumhuriyetçi Ulusal Komitesi’nin ise hacklenemez olduğunu iddia etti. FBI ise, Rus korsanların artık kullanılmayan bilgisayar sistemlerine sızabildiklerini söyledi.

Rusya’nın korsanlık kampanyasının haklı çıkıp çıkmadığı sorulduğunda, Trump soruyu geçiştirdi. Rusya ile bir bağlantısı olmadığını söyledi ve kendi vergi kayıtlarını açıklamaktan bir kez daha kaçındı.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...