Trump hacklerin Rus kaynaklı olduğunu söyledi

Trump demokratlara yapılan saldırıların Rusya kaynaklı olduğunu belirtti

Seçimden önce demokratları hedef alan siber saldırılar hakkındaki aylar süren belirsizliğin ardından, ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamada bu saldırıların Rusya kaynaklı olduğunu söyledi.

Trump New York’taki bir basın toplantısında, “Saldırıların Rusya kaynaklı olduğunu ve aynı zamanda diğer ülkeler ve bireysel hackerlar tarafından da hacklendiğimizi düşünüyorum” dedi.

Cuma günü yapılan bir toplantıda Trump, NSA, FBI ve CIA gibi gizli istibarat başkanları tarafından bilgilendirildi. Bu teşkilatlar Rus hükümetinin siber saldırıları doğrudan Demokrat Ulusal Komitesine ve Hillary Clinton’ın kampanya müdürü John Podesta gibi üst sınıf demokratlara yönelttiğini iddia eden bir rapor sundu.

Yapılan araştırmalar sonucunda Vladimir Putin tarafından emri verilen kampanyanın Trump’ın seçimleri kazanması adına düzenlendiği ortaya çıktı. Bu raporlar geçen hafta halk ile de paylaşıldı.

Trump yönetime başladığında bu korsanlıkların biteceğini söyledi ve “Ben başkanlık görevime başladığım zaman Rusya bize daha fazla saygı duyacak. Putin bunu yapmamalıydı. Bir daha yapacağını düşünmüyorum” dedi.

OKU ►  Dikkat 2017 Yılında Bizi Bekleyen Siber Saldırı Tehditleri

Rusya’nın siber saldırılarından sonra ise Trump, 2014 ve 2015’teki Çin menşeili Personel Yönetimi Ofisi’ndeki veri ihlallerinden bahsetti.

Seçimler ile eşleştirilen korsanlıkların abartıldığını düşünen Trump, siber casusluk olaylarına başka hükümetlerin de katıldığını söyledi. Anahtar nokta ise Personel Yönetimi Ofisi’nden çalınan bilgiler halka açılmamıştı ancak Rus ajanları bu hassas konuları WikiLeaks aracılığı ile sızdırdı.

Trump yaşananlardan dolayı Demokrat Ulusal Komitesi’ni siber güvenlik konusundaki gevşek davranışları için suçladı. Cumhuriyetçi Ulusal Komitesi’nin ise hacklenemez olduğunu iddia etti. FBI ise, Rus korsanların artık kullanılmayan bilgisayar sistemlerine sızabildiklerini söyledi.

Rusya’nın korsanlık kampanyasının haklı çıkıp çıkmadığı sorulduğunda, Trump soruyu geçiştirdi. Rusya ile bir bağlantısı olmadığını söyledi ve kendi vergi kayıtlarını açıklamaktan bir kez daha kaçındı.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox