Wikipedia

Yasak tüm dil versiyonlarını kapsıyor

Türkiye, ülkenin terör gruplarıyla birlikte hareket ettiği iddiasında bulunan yorum ve yazıları web sitesinden kaldırmayı reddeden online ansiklopedi Wikipedia’ya erişim yasağı getirdi.

Türk yetkililer web sitesi ile farklı zamanlarda iletişim kurmuş, talep edilen içeriğin kaldırılmasını istemişti.

Habere göre site söz konusu içeriği kaldırmayı reddetti.

Bakanlık yetkilileri Wikipedia’nın, Türkiye’nin teröre karşı iş birliği yapan bir ülke olduğu gerçeğini göz ardı ederek, uluslararası arenada Türkiye’ye karşı kirli bir kampanya yürüten çevrelerin bir parçası gibi hareket etmeye başladığını belirttiler.

Habere göre Wikipedia, Türkiye’yi terör grupları ile iş birliği yapan ve onlarla aynı seviyede yer alan bir ülke gibi göstermeye başladı.

‘Turkey Blocks’ isimli internet kısıtlamalarını takip eden grubun bildirdiğine göre, saat 05.00 itibariyle Wikipedia’nın tüm dil versiyonlarını kapsayacak şekilde bir erişim yasağı uygulamaya konuldu.

Wikipedia’nın kurucusu Wales,Cumartesi günü yaptığı açıklamada ansiklopedinin yasağından sonra Türk’lerle birlikte bu yasağa karşı duracağı sözünü verdi.

Twitter hesabında “Bilgiye erişim, temel insan hakkıdır” diye yazan Wales “Türk milleti; Bu hakkınızı elde etmek için vereceğiniz mücadelede her zaman yanınızda olacağım” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here