‘Twitch’ üzerinden oyun satın alma başlıyor

Date:

Canlı yayın sitesi Twitch üzerinden oyun satın alabileceksiniz

Twitch, kendi platformu üzerinden canlı yayın yapabildiğiniz bir internet sitesi. Ve özellikle bilgisayar oyunları üzerine odaklanmış bir platform. Milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitch, kendi platformu üzerinden oyun satışına başlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda ciddi bir büyüme gösteren siteden böyle bir manevra gelmesi pek de şaşırtıcı olmadı. Hali hazırda oyun geliştiriciler ile kullanıcıları arasında ciddi bir köprü görevi gören Twitch, bu platformu bir adım daha ileriye taşımaya hazırlanıyor.

Twitch tarafından yapılan açıklamaya göre site üzerinden oyun satışı bu ilkbahar mevsimi içerisinde başlayacak. Bununla birlikte kesin bir tarih verilmedi.

Gelen haberlere göre site çoktan geliştirici ve dağıtıcılarla anlaşmaya başlamış. Bunların arasında büyük geliştiricilerden bağımsız stüdyolara kadar her çeşit oyun üreticisi bulunuyor. Yayınlanan listede, Ubisoft, Telltale Games, Digital Extremes, Hi-Rez Studuios, tinyBuild, Paradox Interactive, Trion Worlds, Vlambeer ve daha birçok isim bulunuyor.

Oyunları satın almak ve oynayabilmek için Twitch’in launcher uygulamasına sahip olmanız gerekecek. Launcher, aynı Amazon Prime’da olduğu gibi Twitch Prime kullanıcılarının kullandığı bir servis.

Twitch’i satın alan Amazon’un kendi platformu üzerinden zaten oyun satın alınabildiğini düşünürsek, tamamen oyun odaklı bir platformu bunun için kullanması çok mantıklı bir hamle olacak. Amazon’un avantajlı fiyatları ve kendine özel indirimlerinin Twitch üzerinden de ulaşılabilecek oluşu yeni hizmeti daha da cazip hale getirebilir.

Yeni gelen özellik canlı yayıncılara da yeni bir gelir kapısı sağlamış olacak. Buna göre canlı yayıncıların kanallarında oynadıkları oyunların tanıtımı yapılabilecek. Kullanıcıların kanalları üzerinden satın alınan oyunların %5’i o canlı yayıncıya komisyon olarak gidecek. Oyun geliştiricileri satış başına %70 kar alacakken geri kalanı Twitch’e kalacak.

Twitch bununla da kalmayacak. Kendi platformu üzerinden alışveriş yapan oyuncuları da bedava Twitch Crate’ler (Twitch kutusu) ile ödüllendirecek. Bu kutuların içerisinde Twitch platformu üzerinde kullanılabilen emotes, sohbet rozetleri ve Bits for Cheering’ler olacak ki bunlar normalde ücretli özellikler.

Twitch üzerinden oyun alma hizmeti önce ABD’ye geliyor. Dünyanın geri kalanına ise yıl içerisinde geleceği ifade edildi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...