‘Twitch’ üzerinden oyun satın alma başlıyor

Canlı yayın sitesi Twitch üzerinden oyun satın alabileceksiniz

Twitch, kendi platformu üzerinden canlı yayın yapabildiğiniz bir internet sitesi. Ve özellikle bilgisayar oyunları üzerine odaklanmış bir platform. Milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitch, kendi platformu üzerinden oyun satışına başlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda ciddi bir büyüme gösteren siteden böyle bir manevra gelmesi pek de şaşırtıcı olmadı. Hali hazırda oyun geliştiriciler ile kullanıcıları arasında ciddi bir köprü görevi gören Twitch, bu platformu bir adım daha ileriye taşımaya hazırlanıyor.

Twitch tarafından yapılan açıklamaya göre site üzerinden oyun satışı bu ilkbahar mevsimi içerisinde başlayacak. Bununla birlikte kesin bir tarih verilmedi.

Gelen haberlere göre site çoktan geliştirici ve dağıtıcılarla anlaşmaya başlamış. Bunların arasında büyük geliştiricilerden bağımsız stüdyolara kadar her çeşit oyun üreticisi bulunuyor. Yayınlanan listede, Ubisoft, Telltale Games, Digital Extremes, Hi-Rez Studuios, tinyBuild, Paradox Interactive, Trion Worlds, Vlambeer ve daha birçok isim bulunuyor.

Oyunları satın almak ve oynayabilmek için Twitch’in launcher uygulamasına sahip olmanız gerekecek. Launcher, aynı Amazon Prime’da olduğu gibi Twitch Prime kullanıcılarının kullandığı bir servis.

OKU ►  Sniper: Ghost Warrior 3 PC ön siparişi oldukça avantajlı
OKU ►  SpaceX, Falcon 9 roketini tekrar gönderdi

Twitch’i satın alan Amazon’un kendi platformu üzerinden zaten oyun satın alınabildiğini düşünürsek, tamamen oyun odaklı bir platformu bunun için kullanması çok mantıklı bir hamle olacak. Amazon’un avantajlı fiyatları ve kendine özel indirimlerinin Twitch üzerinden de ulaşılabilecek oluşu yeni hizmeti daha da cazip hale getirebilir.

Yeni gelen özellik canlı yayıncılara da yeni bir gelir kapısı sağlamış olacak. Buna göre canlı yayıncıların kanallarında oynadıkları oyunların tanıtımı yapılabilecek. Kullanıcıların kanalları üzerinden satın alınan oyunların %5’i o canlı yayıncıya komisyon olarak gidecek. Oyun geliştiricileri satış başına %70 kar alacakken geri kalanı Twitch’e kalacak.

Twitch bununla da kalmayacak. Kendi platformu üzerinden alışveriş yapan oyuncuları da bedava Twitch Crate’ler (Twitch kutusu) ile ödüllendirecek. Bu kutuların içerisinde Twitch platformu üzerinde kullanılabilen emotes, sohbet rozetleri ve Bits for Cheering’ler olacak ki bunlar normalde ücretli özellikler.

Twitch üzerinden oyun alma hizmeti önce ABD’ye geliyor. Dünyanın geri kalanına ise yıl içerisinde geleceği ifade edildi.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox