Sony, sanal gerçeklik ürünü satış rakamlarına kendi de şaşırdı

Sony, sanal gerçeklik ürünü satış rakamlarına kendi de şaşırdı

Sony, New York Times’da yayınlanan bir yazıda 4 ay önce pazara sunduğu sanal gerçeklik ürünü PS VR’nin 915 bin adet satıldığını bildirdi. Yazıda ayrıca Sony’nin ilk altı aylık satış süresi zarfında 1 milyon sanal gerçeklik ürünü satmayı hedeflediği belirtilmiş.

Ekim ayında piyasaya sürülen PS VR, PlayStation 4 oyun konsoluyla entegre olarak çalışıyor. Sony Aralık ayında 50 milyondan fazla PS4 oyun konsolu sattı. Htc ve Facebook Oculus firmalarının ürettiği rakip sanal gerçeklik ürünlerine kıyasla PlayStation VR daha ucuz. Oculus, Rift adlı ürünü için 599$ (ayrıca dokunmatik kontrol aygıtı için de 199$) fiyat belirlerken, Htc ise kendi sanal gerçeklik ürününü 799$ olarak fiyatlandırıyor,  öte yandan rakipleri gibi yüksek donanımlı oyun bilgisayarlarına ihtiyaç duymayan Sony’nin PS VR ürünü ise kontrol aygıtları ile birlikte sadece 499$’lık bir fiyat etiketine sahip.

Ürün satışlarının yatırımcıların yüzünü güldürmediği sanal gerçeklik pazarındaki bu rakamlar yüksek donanımlı bir bilgisayara gereksinim duymayan, bunun yerine oyun konsolunun işlemcisini yeterli gören orta katman VR kullanıcıları için kısmen parlak bir gelecek vaad ediyor.

HTC ve Oculus ürünlerine ait satış rakamlarını henüz duyurmamış olsalar da, pek çok analiste göre her iki firmanın toplam ürün satışı 500 bin adedin altında

OKU ►  Samsung yeni Gear VR setine el kontrolörü ekleneceğini duyurdu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here