Video paylaşım sitesi YouTube için şikayetler bitmiyor

Date:

27 yaşındaki Göteborg’lu genç adam PewDiePie, YouTube kanalında videolar yaparak uluslararası şöhrete sahip oldu.

Geçen hafta, YouTube kanalını geri kurtarılamayacak şekilde silmekle tehdit etti. Abone sayısı 50 milyonu aştığında kanalını kapatacağını bildiren PewDiePie bunu YouTube kanalına bir tepki olarak yaptığı biliniyor.

YouTube üzerinden yayınladığı videolarla milyonlarca dolar kazanan PewDiePie’ın neden böyle bir karar aldığı ise YouTube’un uyguladığı algoritmalara bağlanıyor. Sürekli algoritmasını değiştiren YouTube, bu sayede büyük kanalları yavaş yavaş bitiriyor. YouTube sizin videolarınız üzerinden kazanırken, siz gün geçtikçe daha az para kazanmaya başlıyorsunuz.

Elbette, PewDiePie’nin 50 milyon abone sayısını kırması uzun sürmedi. Ama PewDiePie kanalını silmekten vazgeçti ve bunun bir şaka olduğunu söyledi. Takipçilerin çoğu bu hareketine tepki verse de takipçisi bu reklam olayından sonra daha da arttı.

PewDiePie’nin YouTube için iddiaları var. Öncelikle, kullanıcı hesaplarının yönetimi ve sunumunda yapılan değişikliklerin, izin almadan kanallardan abonelikten çıkmalarına neden olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, kullanıcıların abone oldukları kanallardan gelen videoları derhal görmediklerini de belirtti.

Bu şikâyetlerinin şaka olmadığına eminiz. YouTube topluluğunda platformun nasıl yönetildiğine ilişkin artan bir hoşnutsuzluk var.

YouTuber’lar birçok şey için öfkeli. Birçoğu, YouTube Red’e kızıyor. Çoğu kullanıcı, YouTube’un topluluk standartlarını uygulama başarısızlığına kızıyor.

Şu an için, YouTube’un bulunduğu konum ve statü güvenli gözüküyor. Hem düzenli kurulmuş hem de olgunlaşmış bir para kazanma sistemi var.

Ancak Digg, MySpace ve Yahoo uygulamaları gibi, bir zamanlar egemen olan web sitelerinin şansları birkaç dakika içinde değişebilir. Artan sosyal paylaşım siteleri, Snapchat, Periscope, Facebook Video ve Musica.ly uygulamaları için YouTube’un konumu küçülüyor.

YouTube, temel kullanıcılarının hoşnutsuzluğunu nasıl ele aldığı, gittikçe artan bu rekabet ortamındaki konumunu belirleyecektir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...