Vungle 300 milyon dolar gelir öngörüyor

“Vungle’ın bir adım önde olmasını sağlayan yanı post-install data’ya ulaşıyor olması.”

Adtech firmasının startup şirketleri genellikle yıllık gelirleri 100 milyon doları bulduğunda bunun duyurusunu yaparlar. Ancak uygulama içerisinde video reklamları sunan Vungle için durum biraz daha iyi.  Açıkladıklarına göre yıllık karlılıkları 300 milyon dolarlık gelir artış oranını yakaladı.

Reklamcılık açısından en büyük çeyreği uluşturan geçtiğimiz üç ay olmasına rağmen Vungle’ın açıklaması Ocak ayındaki brüt gelirlere dayanıyor. CEO Zain Jaffer bu startup’ın 2016’ın son çeyreğinde getirdiği gelirden daha fazlasını 2017’nin ilk çeyreğinde getireceğini öngörüyor.

“Sanırım şuanda reklamcılık teknolojisi dünyasının sürekli patlayarak büyüyen sektörünün içerisindeyiz” diye ekliyor Jaffer.

Özellikle mobilden reklam verenlerin tam anlamıyla performansa odaklandıklarını söylüyor. Buradan kastı tık bazlı veya indirme sayısı bazlı bir performans değil. Jaffer’ın söylediğine göre Vungle’ın en kritik özelliği indirildikten sonraki veriye yani ‘post-install data’ ya ulaşıyor olması. Bu sayede reklamların kullanıcıları yönlendirip uygulamayı açıp para harcayıp harcamadıklarını ölçebiliyor.

Vungle’ın rakibi olan AppLovin hisselerinde büyük kısmını Çinli özel bir sermaye şirketine 1.4 milyar dolara sattı. Bu da Jaffer’a göre bu sektördeki boşluğu kanıtlar nitelikte.

OKU ►  Twitter Canlı Yayın özelliğini bugün medya yayıncılarına açıyor

“Burada analistlerin artık uyanması ve mobil gelirleri nelerin arttırdığının farkına varmaları gerekiyor. İnsanlar TV yatırımlarının mobile kaydığına takmış durumdalar. Ama bu bir format sıkıntısı değil. Buradaki asıl sıkıntı iş modeli sıkıntısı” diye belirtiyor Jaffer.

Vungle’ın bu rekabet ortamını çok ciddiye aldığını söyleyen Jaffer, firmaları farklılaştıran kilit noktanın yüksek değerdeki kullanıcıları reklam verenlerle buluşturabilmek olduğunu savunuyor.

“Eğer gerçekten odaklanabilirseniz endüstri lideri olmamanız için hiç bir sebep yok” diyor.

Gözüken o ki Asya-Pasifik bölgesini 2015 yılından bu yana Vungle yüzde 400’lük sağlam bir büyüme gerçekleştirdi. Ve şirketin açıkladığına göre 40.000’den fazla mobil uygulamada kullanılmaya başlandı.

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here