WhatsApp bazı ülkelerde en iyi haber kaynağı haline geliyor

 

WhatsApp’ı en güncel haberler için kullandıklarını söyleyen kullanıcı sayısı arttı.

WhatsApp ABD’de bu kadar popüler olmayabilir, ancak bazı ülkelerde hızlı bir şekilde insanların güvenle paylaşımda bulunabileceği ve en son haberleri alabileceği bir platform haline geliyor. Reuters Institute for the Study of Journalism tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, giderek daha fazla insan haber için WhatsApp’a güvenmeye başlıyor. 36 ülkede yapılan ankette 71,805 katılımcının yüzde 47’si hala dünyada neler olup bittiğini öğrenmek için sosyal ağı kullanıyor. Ancak haber için 36 ülkede Facebook kullananların yarısından fazlası geçen seneye oranla düştü. WhatsApp’ı en güncel haberler için kullandıklarını söyleyen kullanıcı sayısı da arttı. Ancak uygulamanın kullanım yüzdesi ülkelere göre bölündüğünde daha etkileyici hale geliyor:

WhatsApp’ı en güncel haberler için kullandıklarını söyleyen kullanıcı sayısı arttı

Malezyalıların yarısından fazlası ve Brezilyalı katılımcıların yüzde 46’sı WhatsApp’ı haberler için kullandığını belirtti. Ankette Şili, Singapur, Hong Kong, İspanya ve Türkiye’de de popüler olduğu görülüyor.

OKU ►  Sürücüsüz Otomobil geliştiricisi ‘NIO’ ilk konsept aracını tanıttı

Peki ama neden insanlar en güncel haberlerini görmek istediklerinde bir sohbet uygulaması kullanmaya başlasın?

Öncelikle, bu ülkelerdeki bazı operatörler, satmış oldukları paketlerde WhatsApp erişimini ücretsiz olarak sağlıyor. Anket çalışması, servisin uçtan uca şifrelenmesine ve Hong Kong, Türkiye gibi hükümetlerin haberleri yasaklama tehlikesi olduğu yerlerde daha cazip hale gelmesine yardımcı olduğu görülüyor. Buna ek olarak, son zamanlarda Facebook’un şöhreti darbe aldı. Bu darbenin sebebi de sosyal ağ üzerinden paylaşılan sahte haberlerle mücadele etme konusunda epey zaman kaybetmesidir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox