Eski sistem uygulamalar ARM destekli Windows 10 üzerinde sorunsuz olarak çalışacak

Windows Store zincirlerini kısmen gevşetecek

Geçen ay öğrendiğimiz kadarıyla ARM destekli Windows 10 cihazları 2017’nin sonuna doğru piyasaya çıkacak olmalılar. Bununla birlikte daha önce Windows RT’de ve Surface 2 gibi cihazlarda gördüğümüz uygulama karmaşasından kaçınmak için Microsoft, Windows’un daha önceki mobil destekli versiyonlarının aksine, bu seferki ARM sürümünün tam teşekküllü masaüstü uygulamaları sorunsuz bir şekilde destekleyeceğinden emin olmak için sıkı bir çalışma yapıyor.

Microsoft bu hafta düzenlenen Build 2017 konferansında yeni x86 Win32 uygulamalarını ARM destekli makineye yükleyip, kurduktan sonra çalıştırmak suretiyle sistemin sorunsuz bir şekilde işlediğini gösterdi.

Son kullanıcılar ve uygulama geliştiricileri için Intel tabanlı bir cihaz ile Snapdragon işlemcili cihaz arasında pek bir fark bulunmuyor. PC Magazine’ın da belirttiği gibi Windows 10’un ARM yapısı, komutları gerçek zamanlı olarak yorumlayan dahili bir emülatör kullanarak kullanıcıları büyülüyor. Bu yorumlar aynı zamanda ön belleğe alındığı için Win32 uygulamalarının zaman içerisinde performans artışı yaşamaları kaçınılmaz. Kurulum aynı zamanda ARM tabanlı Windows 10 makinesi kullananların Windows Mağazası uygulamalarıyla sınırlandırılmayacağı anlamına da geliyor. Bu nedenle kısıtlı Windows 10 S platformundan daha fazla çeşitlilik sunacağı aşikar.

OKU ►  Google I/O etkinliğine dakikalar kala
OKU ►  Pokemon Go dünyayı kurtarmaya çalışıyor

Eğer üreticiler cihazlar bu yıl sonuna doğru piyasaya çıktıklarında doğru fiyatlandırmayı yapabilirlerse, ARM tabanlı bir Windows makinesi, düşük fiyatlı alternatifleri olan Chromebook’lardan ve tabletlerden daha cazip hale gelebilirler.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox