Windows Cloud : Microsoft’un, Chrome OS’e cevabı

Date:

Microsoft – Google savaşında yeni bir aşama

Günümüzde Microsoft, Chromebook’larla savaşmak için basit bir strateji edindi: Google’ın fiyat avantajını etkisiz kılan, düşük fiyatlı Windows dizüstü bilgisayarlar yapmak. Bununla birlikte Microsoft’un bu stratejiyi işletim sistemine de yaymayı düşündüğü görülüyor. Windows Blog Italia ve Thurrott sitelerinin her ikisi de, Google’ın Chrome işletim sistemini alt etmeye yönelik olduğu görülen Windows 10’un bir değişimi olan Windows Cloud (ya da Windows 10 Cloud) ‘a göz attılar. Sistem büyük oranda Windows 10 ile aynı davranıyor fakat sistemin öne çıkan özelliği neyi yapmıyor oluşu. Yani bilindik Windows uygulamalarını çalıştırmayışı.

En azından şimdilik Cloud, yalnızca Windows Store’da bulunan Evrensel Windows Platformu uygulamalarını çalıştıracak. Başka bir şey çalıştırmayı denediğinizde sert bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Büyük ihtimalle bu uygulama, Chrome işletim sistemindeki bilindik uygulamaların eksikliğinin bir güvenlik avantajı olduğunu düşünen okulları ve diğer enstitüleri cezbetmeye dönük bir uygulama. Çocukların bir makineye zararlı bir yazılım bulaştıramayacakları ya da istenmeyen oyunları makineye kuramayacakları konusunda tatmin olan eğitimcilerin Windows PC’lere alıştırılmaları daha olası. Microsoft’un  Windows Store’a Win32 uygulamalarını getiren ‘Centennial’ köprüsü işe yarayabilir fakat, uyumlulukla ilgili bazı çelişkili bildirimler de söz konusu.

Windows Cloud’un ne zaman ortaya çıkacağı henüz belli değil. Mevcut Windows Insider’ın ön gösterim sürümlerinde söz konusu işletim sistemine dair ifadeler bulunuyor. Bu durum Microsoft’un, Cloud’u kısmen yakın bir zaman içerisinde yayınlamayı planladığını ve Windows 10 ‘Creators Update’ yazılımı baharda yayınlandığında kullanıma sunacağını (ya da yalnızca kullanıma sunum tarihi ile ilgili açıklamalarda bulunacağını) akla getiriyor. Zamanlama kesinlikle yerinde olmalı. Okullar, teknolojiye ayrılan bütçelerini derslerin başlamasından aylar önce hazırlama eğilimine giriyorlar. Dolayısı ile Microsoft, eğitim camiasını Google’ın ürünlerinden uzaklaşmaya ikna etmeye niyeti varsa, Windows Cloud’la donanmış bilgisayarlarını oldukça yakın bir zamanda piyasaya sürmeli.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...