Yahoo’nun yeni fiyaskosu

Yahoo 1 milyarın üzerinde hesabı etkileyen veri ihlalleri ile ilgili bazı ek bilgiler açıkladı

Yahoo’nun kodunu ele geçiren ve kendilerine ait çerezleri oluşturmayı başaran hackerların 2015-2016 yılları arasında 32 milyon hesaba eriştiklerine dair bilgi de bu açıklamada yer alıyor. Ek olarak SEC’e yapılan 10-K bildiriminde Yahoo ’nun, devlet destekli hackerların erişim sağlamak için hesap yönetim aracını ele geçirdiklerinden haberdar olduktan sonra 26 kişiyi durumdan haberdar ettiği ve güvenlik güçleriyle irtibata geçtiği belirtildi.

Yahoo, ihlallerin kapsamı ile ilgili olarak Aralık ayında kamuoyuna açıklama yapmıştı. Fakat raporda bazı yöneticilerin, firmanın bilgi güvenlik ekibinin bilgisi dahilinde olan 2014 tarihli ihlalin tam kapsamından haber olmalarına rağmen etkin bir soruşturma yapmadıkları veya meseleyi idrak edemedikleri itiraf ediliyor.

OKU ►  CS: GO lobileri bir Hacker’ın saldırısına uğradı

Soruşturmanın bir sonucu olarak Yahoo yönetim kurulu, CEO Marissa Mayer’in 2016 yılı için alması planlanan nakit bonusu almamasına karar verirken genel danışman Ronald S. Bell’ de görevden ayrıldı. Mayer’in geçtiğimiz yılın Eylül ayında haberdar olduğunu belirttiği hesap bilgilerinin çalınması olayının bir sonucu olarak Verizon, Yahoo’nun satın alınması ile ilgili verdiği tekliften 350 milyon dolar kesinti uyguladı.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox