Yapay zeka otizmin erken teşhisini sağlayacak

Date:

Yapay zeka şimdi de otizme deva oluyor

Bilim adamları otizmin ilk belirtilerinin çocukluğun erken dönemlerinde ortaya çıkabileceğini fakat bunu çok erken yaşlarda yanılgısız olarak tespit etmenin zor olduğunun bilincindeler. Teşhis için uygulanmakta olan bir davranış testi, hastalığı çocuk 12 aylıkken ve  hasbel kader ortaya çıkarabiliyor. North Carolina Üniversitesi’nden araştırmacılar, bebeklerde otizmi yüzde 81 doğruluk ve yüzde 88 hassasiyet oranlarında teşhis edebilecek ‘derin öğrenme’ algoritması geliştirdiler.

[irp posts=”7379″ name=”Yapay zeka, kartal gözlü çocukların körlüğüne engel olabilir mi?”]

Ekip, otizmin erken belirtilerini tanıyabilmesi için algoritmayı beyin taramalarına ekerek eğitime tabi tuttu ve algoritmadan şu üç faktörü gözlemlemesini istedi : Beynin yüzey alanını, hacmini ve çocuğun cinsiyetini (zira erkek cinsi otizme yakalanmaya daha yatkındır).

Testlerin sonucunda yapay zeka, bebekler yaklaşık 6 aylıkken beyin alanındaki artışı  ve 12 aylıkken de beyinde oluşan hacimsel artışı, önceden belirlenen büyüklüklere ulaştıklarında teşhis edebildi. Halbuki geleneksel metodlarda bebeklerde otizm, 2 yaş civarında  tespit edilebiliyor.

Yapay zeka, isabetli teşhis için anahtar rol üstlenebilir

Yapay zekanın tıptaki diğer kullanımlarının dışında en büyük çalışma, burada gördüğümüz çalışmayı onaylayacak ve iyileştirecek ek testler ortaya koyma mücadelesi çevresinde şekillenecek gibi görünüyor.

Bilim adamları IEEE Spectrum’a verdikleri demeçlerde, bebeklerde kopyalama testlerinde kullanılmak üzere beyin taramaları elde etmenin zor ve pahalı olduğunu belirttiler. Aynı zamanda bu tahmin yönteminin her zaman için kullanılmasının pratik olmayabileceği de belirtildi.

Bu yöntemi kullanmanın en çok, bebeğin yüksek otizm riski taşıdığına dair sonuçlar elde edildiğinde faydalı olacağı düşünülüyor. Bu durumda dahi yapay zekanın her şeyi açık seçik ortaya koyması, ya da ailenin olası otistik çocuklarının özel ihtiyaçları için kendilerini hazırlamalarına yardımcı olacak olması son derece faydalı kazanımlar olacaktır.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...