Google’ın yeni SMS standardı ile resim ve sohbet paylaşımı yapılabilecek

Bu SMS sisteminde kısıtlama yok

Google, geçen yıldan bu yana Android Messenger uygulaması ile RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) mesajlaşma sistemini yaymaya çalışıyor. Ve bu çaba bugün itibariyle Avrupa ve Asya’ya doğru genişliyor. Sistem, Telenor ortaklığı ile hayata geçirilecek. Telenor, bugün yeni mesajlaşma standardını desteklediğine dair bir bildirim yayınladı.

SMS’in yakın gelecekteki evrimi

RCS desteğini başlatacak olan Telenor’un müşterileri, Android Messenger uygulamasının güncellemesini yükleyerek servisten kolayca faydalanabilecekler. RCS kurye tabanlı bir standart. Bu standart bir çoklarınca SMS mesajının bir sonraki evrim aşaması olarak görülüyor. Sistem, grup sohbetlerini, yüksek çözünürlükte resimlerin paylaşılmasını ve 160 karakterden uzun metin mesajlarının gönderilmesini mümkün kılıyor. Bu özellikler, şu andaki SMS mesajlaşma standardının yapmakta zorlandığı kriterlerden oluşuyor.

OKU ►  Viber görüntülü mesajlaşma uzantısını kullanıma sunuyor

Google’ın blog gönderisine göre RCS mesajlaşma sistemi Norveç, Danimarka, İsveç, Macaristan, Montenegro, Sırbistan, Bulgaristan, Pakistan, Myanmar, Bangladeş, Tayland, Malezya ve Hindistan’da kullanılabilir olacak. Google servisi yakın zamanda diğer ülkelere de yaygınlaştırmayı ümit ettiklerini söylüyor.  Google’ın diğer RCS uygulamalarına benzer olarak Telenor entegrasyonu dahilinde gerçekeşecek olan RCS uygulaması da ‘Jibe’ adı verilen Google RCS standardını taşıyor olacak. Bu sistem teorik olarak diğer RCS standartlarıyla birlikte çalışacak olsa da, şu an itibariyle T-mobile ve AT&T gibi benzer sistemlerle uyumlu değil. Dolayısı ile alınması gereken daha çok yol var.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox