Google’ın yeni SMS standardı ile resim ve sohbet paylaşımı yapılabilecek

Date:

Bu SMS sisteminde kısıtlama yok

Google, geçen yıldan bu yana Android Messenger uygulaması ile RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) mesajlaşma sistemini yaymaya çalışıyor. Ve bu çaba bugün itibariyle Avrupa ve Asya’ya doğru genişliyor. Sistem, Telenor ortaklığı ile hayata geçirilecek. Telenor, bugün yeni mesajlaşma standardını desteklediğine dair bir bildirim yayınladı.

SMS’in yakın gelecekteki evrimi

RCS desteğini başlatacak olan Telenor’un müşterileri, Android Messenger uygulamasının güncellemesini yükleyerek servisten kolayca faydalanabilecekler. RCS kurye tabanlı bir standart. Bu standart bir çoklarınca SMS mesajının bir sonraki evrim aşaması olarak görülüyor. Sistem, grup sohbetlerini, yüksek çözünürlükte resimlerin paylaşılmasını ve 160 karakterden uzun metin mesajlarının gönderilmesini mümkün kılıyor. Bu özellikler, şu andaki SMS mesajlaşma standardının yapmakta zorlandığı kriterlerden oluşuyor.

[irp posts=”3228″ name=”Viber görüntülü mesajlaşma uzantısını kullanıma sunuyor”]

Google’ın blog gönderisine göre RCS mesajlaşma sistemi Norveç, Danimarka, İsveç, Macaristan, Montenegro, Sırbistan, Bulgaristan, Pakistan, Myanmar, Bangladeş, Tayland, Malezya ve Hindistan’da kullanılabilir olacak. Google servisi yakın zamanda diğer ülkelere de yaygınlaştırmayı ümit ettiklerini söylüyor.  Google’ın diğer RCS uygulamalarına benzer olarak Telenor entegrasyonu dahilinde gerçekeşecek olan RCS uygulaması da ‘Jibe’ adı verilen Google RCS standardını taşıyor olacak. Bu sistem teorik olarak diğer RCS standartlarıyla birlikte çalışacak olsa da, şu an itibariyle T-mobile ve AT&T gibi benzer sistemlerle uyumlu değil. Dolayısı ile alınması gereken daha çok yol var.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...