Yapay zeka, organlarınızı inceleyerek ne kadar yaşayacağınızı söylüyor

Yapay zeka, organlarınızı inceleyerek ne kadar yaşayacağınızı tahmin ediyor

Üretilen algoritmalar hastanın öleceğini %67 oranında tahmin ediyor. Robotlar doktor olma yolunda ilerliyor. Hatta şuna yapay zeka ürünleri diyelim. Adelaide Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı bir çalışmada Artifical Intelligence (Yapay Zeka), insanların yaşamlarını daha ne kadar sürdürebileceğini tahmin ettiklerini bildiriyor. Ve bu yapay zeka ile ilgili çalışmaları bir üst seviyeye taşıyor. Çalışmanın raporlarına göre, 48 hastadan alınan BT taramalarını inceleyen yapay zeka 5 yıl içinde hastaların ölüp ölmeyeceklerini öngörebiliyordu. Oran olarak ise %69 doğruluk payına ulaşabildi. Yapay zeka, organlarınızı inceleyerek ne kadar yaşayacağınızı söylüyor. Ve bu birçok bilimsel çalışmaya ışık tutuyor.


Bu çalışma özelinde sistem; hastada genişleyen kalp ve kan pıhtılaşması gibi vasküler koşullar arıyordu. Derin öğrenme sistemi olan bu yapay zeka hastalık belirtileri oluşturabilecek 16.000’in üzerinde görüntü taramaya yönelik eğitildi. Ayrıca kodlamaları da bu özellikleri içeren bir olası hastalık belirtisinin fark edilmesi üzerine yapıldı. Oakden-Rayner, makineler “insanlar için kapsamlı eğitim gerektiren bir şey” olmasına rağmen, şaşırtıcı derecede hızlı biçimde uzman değerlendirmeleri yapabiliyorlar” diyor. Çalışmanın amacının ise her yıl hastalardan toplanan verilerin, hastalık özelliklerinin değerlendirilmesi ve teşhislerin kolaylaştırılmasını içerdiğini ekliyor.aı ile ilgili görsel sonucu

OKU ►  Geçmişten günümüze gelen asil ziynet: İnci

Oakden-Rayner, “Araştırmamız, yapay zeka teknolojisinin tıbbi imaj analizinde uygulanmasına yönelik yeni yollar açıyor. Belirli tıbbi müdahaleler gerektiren ciddi hastalıkların erken teşhisi için yeni umutlar sunuyor” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here