Aşkı bulmak zor.

Sürekli olan aşkı bulmak daha da zor. Bazen sigortanızın attığı bir an gelir ve “Cehenneme git!” dersiniz.

Ya da bu Çin’li mühendisin durumunda iseniz : “Yapay Zeka’lıya varasın” dersiniz. Ki üç aşağı beş yukarı aynı şey.

South China Morning Post’un bildirdiğine göre 31 yaşındaki Zheng Jiajia Cuma günü düzenlenen bir törende robotunu hastalıkta ve sağlıkta seveceğine dair söz verdi.

Evlilik ister istemez yasal değil tabii ama verilen söz kesinlikle hayranlık uyandırıcı.

Zheng bir yapay zeka uzmanı. Dolayısı ile bütünüyle kendine ait olan eşini kendi beyniyle yapmış. Ve tabii kendi somun ve civatalarıyla.

Gazete, yerel bir gazete olan Qianjiang Evening News’e dayandırdığı haberinde Zheng’in robotunun adının Yingying olduğunu söylüyor. Göründüğü kadarıyla robot, bazı sözleri anlayabiliyor ve hatta kendisi de birkaç kelimeyi telaffuz edebiliyor.

OKU ►  DeepMind Yapay Zeka, eski deneyimlerini hatırlamayı öğreniyor

Söylendiğine göre Zheng bir süre Huawei’de çalışmış, fakat daha sonra ‘Rüya Kasabası’ olarak bilinen Huangzhou’nun ticaret merkezinde bulunan bir girişimcilik firmasına katılmış.

Bunun 1 Nisan olduğunu düşünenler, gazeteyi arayarak Çin’de 1 Nisan şakası olup olmadığını sormuşlar fakat aldıkları cevap hayır olmuş.

Hatta gazete, Zheng’in evlenme teklifi yapmadan önce iki ay boyunca robotuyla çıktığını belirtiyor.

Bir yapay zeka uzmanı olarak Zheng, eşinin konuşma ve diğer konulardaki yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacak. Tabii onu upgrade ederek.

Zheng animasyondan kısmen de olsa farklı bir kadınla evlenen ilk kişi değil. Kore’li bir adam 2010 yılında üzerinde bir animasyon karakterinin resminin bulunduğu yastıkla evlenmişti.

İnsanları aşkı buldukları yerden ötürü yargılamayın. En azından buldukları için hayranlık duyun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here