Yapay Zeka Watson’ı kullanacak kanser araştırma çalışması durduruldu

Date:

IBM’in geliştirdiği Watson’ın kullanılacağı çalışmalar finansal ve fonksiyonel problemler yaşıyor

IBM’in geliştirdiği yapay zeka Watson’ı her şeyin çözümü olarak görmek çok kolay. Soruna yapay zekayı ekle ve her şey düzelsin. Bu durum her ne kadar olmasını istediğimiz bir durum olsa da bir sıkıntının nasıl çıkabileceğini de yeni gelişen haberlerle görmüş olduk. Teksas Üniversitesi’nde bulunan MD Anderson Kanser Araştırma Merkezi, Watson’ı kullanarak kanser araştırması yapacağı projesini durdurma kararı aldı. Bunun sebebi olarak finansal problemler ve izlenecek stratejinin odağının olmaması gösterildi.

Genelde teknoloji firmalarının kendisi böyle projeleri finanse ederken MD Anderson’ın projeyi gerçekleştirmek için $62 milyonluk harcama yaptığı ifade edildi. Habere göre MD Anderson’ın eski yöneticisi Lynda Chin araştırma merkezinin IT departmanından onay almadan projeye başlamış. Bununla birlikte genel kurula da IBM’e yapılacak ödemelerin düşük miktarda olacağı konusunda garanti vermiş. Görünüşe göre evdeki hesap çarşıya uymadı. Ödemelerin henüz merkeze gelmeyen bağışlarla yapılacak olması projenin şimdilik de olsa rafa kalkmasına yeterli oldu.

Teknolojiyi kullanarak hedeflenen, yapay zekanın hastaların ve kanser araştırmaların sonuçlarına göre data çıkartarak doğru tedaviyi önerme durumu aslında imkansız değil. Bununla birlikte uzmanlar Watson’ın buna henüz hazır olmadığını ifade etti. Doktorlarda Watson’dan etkilendiklerini vurgularken sürekli olarak odak değiştirmenin problem olduğunu belirtti. Duruma göre odak lösemiden akciğer kanserine geçince Watson bu yoğunluk altında zorlanmış. Bununla birlikte Watson’a verilen datalarında eski olduğu da ifade edildi.

Yeni gelişmeler projenin bittiği anlamına gelmiyor. MD Anderson, Watson’ın doğru yöntemle bu alanda kullanılabileceğini bildirirken sistemin doğru çalışması içinde ciddi geliştirmelerin yapılması gerekiyor.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...