Yön sinyalli bisiklet kaskı, sürüşleri çok daha güvenli kılacak

Date:

Bisiklet sürücüleri için hayat kurtarıcı bir icat

‘Lumos’ kaskı, tıpkı motorize araçlarda görebileceğiniz üzere kırmızı renk fren, ve sarı renk sağ ve sol dönüş ışıklarına sahip bir bisikletçi kaskı.

Jeff Chen ve Ding Eu-wen tarafından yapılan Lumos, geçtiğimiz Temmuz ayı itibariyle 800.000 dolara ulaşan başarılı bir Kickstarter Kampanyası sonrasında üretim aşamasına geçti ve yapımı halen devam ediyor.

Kaskın kontrolü, gidona (direksiyon) takılan küçük bir kablosuz kumanda üzerinden yapılıyor.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaskta aynı zamanda kaskın ve kumandanın batarya doluluk seviyesini gösteren bir iOS (Apple) uygulaması mevcut. Kaskı şarj etmeniz gerektiğinde, bu uygulama size bildirim gönderiyor. Uygulamanın Android versiyonu henüz yapım aşamasında.

 

Kaskın perakende satış fiyatı 169$.

Harvard’da mühendislik öğrencisi iken çalışmaya başlayan ikiliden biri olan Ding, çalışmanın kendileri için bir yan proje olarak başladığını söyledi. “Sadece bir köşeye geçmiş, işe yarayacağını düşündüğümüz şeyler yapıyorduk ve yaptığımız şey kendimiz içindi” dedi.

“Ancak yüzlerce insan bize, eğer yaptığımız şeyi bitirirsek bir tane alabileceklerini söylediklerinde meseleye ciddiyetle eğilmeye başladık”

Tabii her Kickstarter projesinde olduğu gibi ürün teslimat tarihi ertelenmek durumunda kaldı.

Ding, firmanın ürünü söz verilen zamanda bitirdiğini, fakat deneme kullanıcılarından alınan bildirimler neticesinde kaskın kafaya oturma sorunu ve bazı estetik tasarımla ilgili parçaların iyileştirilmesi konularında biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu düşündüklerini belirtti.

Aynı zamanda fren ışıklarının yanlış  zamanda devreye girmemeleri için ivme ölçer hassasiyetinin de iyileştirilmesi gerekiyordu.

Ding, “Ürünün hala tamamlanamamış olmasına sebep olan bir çok küçük faktör vardı” dedi.

Lumos, gelecekte kondüsyon bisikleti gibi araçlarda performans takibini yapmak için veri kaynağı uygulaması olarak kullanılabilecek. Ding, aynı zamanda, bir araya getirilecek olan verilerin, şehirler ve bisikletçilik toplulukları için daha iyi rotalar planlama noktasında da oldukça faydalı olabileceğini belirtti.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...