YouTube, 4K çözünürlük ile canlı yayınlara başlıyor.

Date:

YouTube, 4K çözünürlük kalitesi ile canlı yayınlara başlıyor.

Peki 4K nedir? 4K çözünürlük evriminde 1080p’den bir sonraki adımı temsil ediyor. Standart definition, 640×480 (480p) çözünürlük ile yola çıkmış, 1280×720 ile ilk kez HD çözünürlüğünü görmüştük. Son olarak 1920×1080’e (1080p) yükselmiştik. 1080p dediğimizde, dikey çizgideki piksellerden bahsediyoruz.

YouTube, sitesinde 2010’da 4K video desteği sağladı ve bugün canlı yayın içinde aynı desteği getiriyor. Şirket bu sabah yaptığı duyuruda artık 4K çözünürlük özelliği hem canlı akış videolarında hem de standart videolarında olacak. Yeni 4K desteğini sunacak ilk canlı akışlardan biri yarın YouTube’da saat 20:30 ‘da başlayacak olan Oyun Ödülleri olacak.

Daha kaliteli videolar sunmak, Facebook, Periscope ve Twitter gibi rakiplerin rekabet ettiği yerlerde, YouTube’a önemli bir yer kazandıracaktır.

Facebook Live yayıncıları, örneğin, 30 fps’de 720p’ye kadar akış yapabilirler. Ve Periscope genelde akıllı telefonunuzdan kullanılırken, pro yazılımı Periscope Producer da 30 fps’de 720p’ye izin verebiliyor.

Öte yandan YouTube, geçen sene denemeye başladığı 60 Fps’e kadar 4K videoya destek vermeye devam ediyor.

Şirket duyurusunda açıkladığı gibi 4K video HD videoda 8 milyon piksel ve 4 kat daha fazla görüntü tanımına sahip olması, 1080p videoya göre büyük bir sıçrama yapıyor. YouTube kullanıcıları ekranda hızlı bir hareket olduğunda video görüntüsünün daha ayrıntılı, daha net ve daha az bulanık olmasını takdir edeceklerdir.

YouTube’un çabalarını son günlerde yoğunlaştırdığı tek alan 4K değil. Şirket ayrıca, bu ayın başlarında yeni nesil formatlı HDR’a destek sağladı. Bu videoları bugün görüntülemek için HDR özellikli TV ürünlerine ihtiyacınız var.

Bununla birlikte, 4K canlı yayın akışlarının tanıtımı, 4K destekli herhangi bir cihazda görüntülenebilir olduğundan, daha geniş bir alana yayılmış olacak.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...