YouTube, 4K çözünürlük ile canlı yayınlara başlıyor.

YouTube, 4K çözünürlük kalitesi ile canlı yayınlara başlıyor.

Peki 4K nedir? 4K çözünürlük evriminde 1080p’den bir sonraki adımı temsil ediyor. Standart definition, 640×480 (480p) çözünürlük ile yola çıkmış, 1280×720 ile ilk kez HD çözünürlüğünü görmüştük. Son olarak 1920×1080’e (1080p) yükselmiştik. 1080p dediğimizde, dikey çizgideki piksellerden bahsediyoruz.

YouTube, sitesinde 2010’da 4K video desteği sağladı ve bugün canlı yayın içinde aynı desteği getiriyor. Şirket bu sabah yaptığı duyuruda artık 4K çözünürlük özelliği hem canlı akış videolarında hem de standart videolarında olacak. Yeni 4K desteğini sunacak ilk canlı akışlardan biri yarın YouTube’da saat 20:30 ‘da başlayacak olan Oyun Ödülleri olacak.

Daha kaliteli videolar sunmak, Facebook, Periscope ve Twitter gibi rakiplerin rekabet ettiği yerlerde, YouTube’a önemli bir yer kazandıracaktır.

Facebook Live yayıncıları, örneğin, 30 fps’de 720p’ye kadar akış yapabilirler. Ve Periscope genelde akıllı telefonunuzdan kullanılırken, pro yazılımı Periscope Producer da 30 fps’de 720p’ye izin verebiliyor.

OKU ►  Instagram hesabınızı nasıl gözlerden uzak tutarsınız

Öte yandan YouTube, geçen sene denemeye başladığı 60 Fps’e kadar 4K videoya destek vermeye devam ediyor.

OKU ►  YouTube ve Disney, PewDiePie ile arasına mesafe koydu

Şirket duyurusunda açıkladığı gibi 4K video HD videoda 8 milyon piksel ve 4 kat daha fazla görüntü tanımına sahip olması, 1080p videoya göre büyük bir sıçrama yapıyor. YouTube kullanıcıları ekranda hızlı bir hareket olduğunda video görüntüsünün daha ayrıntılı, daha net ve daha az bulanık olmasını takdir edeceklerdir.

YouTube’un çabalarını son günlerde yoğunlaştırdığı tek alan 4K değil. Şirket ayrıca, bu ayın başlarında yeni nesil formatlı HDR’a destek sağladı. Bu videoları bugün görüntülemek için HDR özellikli TV ürünlerine ihtiyacınız var.

Bununla birlikte, 4K canlı yayın akışlarının tanıtımı, 4K destekli herhangi bir cihazda görüntülenebilir olduğundan, daha geniş bir alana yayılmış olacak.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox