YouTube yapımcıları artık daha zengin olacaklar

Date:

YouTube’un canlı yayın özelliği kazandırıyor

YouTube artık en az 10.000 abonesi olan yapımcılar için canlı yayın mobil video özelliğini aktive ediyor. Ve böylece onlara, ateşli taraftarlarından para kazanmaları için yeni bir yol sunmuş oluyor.

YouTube Salı günü, ‘Super Chat’ in resmi lansmanını bildirdi. Bu özellik, canlı yayını seyretmekte olan kullanıcıların, farklı renklerle renklendirilmiş chat mesajlarını satın alarak, chat penceresine beş saate kadar tutturulmuş olarak kalmasına imkan veriyor. Kullanıcı ne kadar çok ödeme yaparsa, belirteç üzerinde o denli uzun süre tutturulmuş olarak kalacak.

Super Chat satın alımları şu an için YouTube’un Android uygulamasında ve bilgisayarlarda destekleniyor. Henüz iOS versiyonda desteklenmiyor. Apple’ın dahili uygulamalar üzerinden yapılan alımların %30’unu komisyon olarak kesmesinden ileri geliyor olsa gerek.

YouTube henüz Super Chat’in gelirinin ne kadarını yapımcılarla paylaşacağını açıklamadı. YouTube reklam gelirinin %55’ini kesiyor ve destek sitesinde yapımcıların Super Chat gelirlerini AdSense’ten alınan reklam gelirleri ile aynı yolla alacaklarını söylüyor. Bir YouTube temsilcisi, Super Chat oranlarını açıklamayı reddetti fakat  yapımcıların, gelirin büyük bölümünü ellerinde tutacaklarını söyledi.

Diğer servislerde hayranların, favori canlı yayın yapımcıları için emoji ve diğer ‘sanal hediyeler’ satın almaları, yapımcılar için büyük bir gelir kaynağı.

Youtube Super Chat’in 20 ülkeden fazla yerdeki yapımcılar için kullanılabilir olacağını söyledi. Bu ülkeler arasında Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya, Brezilya, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, Güney Kore, İspanya ve Meksika’ da bulunuyor. Aynı zamanda 40 ülkeden fazla yerden seyirciye de açık olacak. Sistemi en az 1.000 takipçisi olan yapımcılar kullanabilecek.

Canlı video YouTube için yeni bir şey değil. Site ilk canlı yayınını 2011’de yapmıştı. Fakat o zamandan bu yana yapımcılarının çoğunun yalnızca web üzerinden yayın yapmalarına imkan verdi.YouTube geçen yıl seçkin yapımcılar için mobil canlı yayın hizmetini başlattı. Google’ın sahip olduğu video devi, mobil canlı yayını gelecekte bütün kullanıcılara yayacağını belirtti.

YouTube’un mobil uygulamasından canlı yayın yapmaya başlamak için kullanıcılar ilk olarak ‘capture(kayıt)’ butonuna basarlar ve anında canlı moda girerler. Yayınlanan videolar sıradan YouTube videoları ile aynı özelliklere sahip olurlar. Örneğin; aramaları yapılabilir ve tavsiyeler ya da oynatma listeleri üzerinden keşfedilebilirler.

YouTube deneme amaçlı ve mobil yayın deneyimini geliştirme maksadıyla son birkaç aydır yüzlerce yapımcı ile çalışma yapmakta olduğunu söyledi.  Bu sebeple site, canlı chat’i yavaşlatmak ve cihazların genelinde yayın yapma kalitesini geliştirmek gibi değişiklikler yaptı.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...