Eposta güvenliği kanunlarla korunacak

ABD Parlamentosu email içeriklerinin kanunen korunmasını sağlayacak yasa hazırlıyor

Sanal ortamda kişisel bilgilerin korunması son dönemde hassas bir konu haline geldi. Bunun için ABD Parlamentosu büyük bir adım atıyor.

Tam üçüncü kes parlamentoya sunulan Email Privacy Act. (Eposta Gizlilik Kanunu) eğer yürürlüğe girerse, bundan sonra kişisel emaillerin içeriğine üçüncü kişiler tarafından ulaşılmasına karşı ciddi bir önlem olacak.

Eğer kanun yürürlüğe girerse güvenlik güçleri ve polis departmanlarının bireylerin emaillerinde bulunan bilgilere ulaşması yasaklanacak. Bundan önce konuyla ilgili olan Elektronik Haberleşme Gizliliği Yasası 1986 yılında çıkartılmıştı. Bu da ne kadar eski bir yasa olduğunu gösteriyor. Günümüz teknoloji dünyasının ihtiyaçlarına karşılık veremeyen yasanın yenisiyle değiştirmesine çalışılıyor. Eski yasaya göre güvenlik güçleri arama kararı olmadan emaillere ulaşabiliyordu.

ABD’nin özgür kuruluşu ACLU’nun (Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği) konuyla ilgili yazdığı mektupta, şuan yürülükte olan yasanın ABD’nin 4. Anayasa maddesine aykırı olduğu ifade edildi.

OKU ►  Google'ın mobil şebeke operatörü Project Fi nedir?

Google’ın bilgi koruma başkanı Richard Salgado, yeni yasanın parlamentoda destek aldığını belirtti. Salgado, şuanki yasanın FBI ve diğer güvenlik güçlerinin arama kararı olmadan emaillere ulaşabilmesini “anayasal bir hata” olarak nitelendirdi.

OKU ►  Adil kullanım kotası kalkıyor

Arkasında Google ve Microsoft gibi güçlü isimler bulunsa bile yasa ABD Senatosundan onay almadan parlamentodan geçemeyecek. Geçen senede Senatoya sunulan yasa tasarısı ABD Cumhuriyetçi Partisi tarafından reddilmişti. ABD Cumhuriyetçi Parti, Senato üyesi John Cornyn, yasa tasarısına terörle mücadele adı altında güvenlik güçlerine arama kararı olmadan emaillere ulaşabilme maddesi eklemişti. Buda yasanın amacının tam tersi. Buradaki amaç yasa tasarını bertaraf etmekti. Ve başarlı da oldu.

Şuanda yeni yasa tasarının senatodan geçip geçmeyeceği büyük bir muamma. Ama büyük teknoloji firmalarını da arkasına alan yasanın geçmesi için herkes can ve başla çalışmalara devam ediyor.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox