YouTube ve Disney, PewDiePie ile arasına mesafe koydu

Kjellberg Anti-Semitik mesajlar vermekle suçlanıyor

1 Haziran tarihinde yayınlanan ve silinmeden önce 6 milyondan fazla izlenen bir videoda bazı adamlar dans edip gülerlerken, Felix Kjellberg isimli YouTuber ayrı bir ekranda elleriyle ağzını kapatmış “Bu şeyle çok da iftihar ettiğim söylenemez, yalan söylemeyeceğim” diyordu.

27 yaşındaki İsveç’li komedyen Kjellberg adamlara afişi ellerinde tutmaları için ödeme yapmıştı. “Ben anti-semitik değilim. Ya da her nasıl adlandırılıyorsa” diyordu seyrederken. “ Eğlenceli bir mizansendi sadece ve işe yarayacağını düşünmemiştim”.

Kjellberg gezegendeki en popüler YouTube star’ı. Videoları toplamda 14 milyardan fazla kez görüntülendi. Bu denli yoğun bir izleyici kitlesi beraberinde, YouTube ve Walt Disney Co. İle birlikte yapılan bir çalışma ile kazançlı reklam gelirlerini ve iş temaslarını getirdi.

Bu durum bu hafta YouTube ve Disney’in en meşhur kişiliklerinden biriyle iş bağlantılarını sonlandırdıkları bu haftaya kadar geçerliydi.

YouTube’dan bir sözcü The Wahington Post’a Salı günü  yaptığı açıklamada, video paylaşım sitesinin Kjelberg’in orijinal serilerinin ikinci sezonu olan ‘PewDiePie’ı korkut’ adlı bölümün yayınlanmasını iptal etmeye karar verdiğini söyledi. YouTube aynı zamanda PewDiePie kanalını Google’ın Tercihleri’nden kaldırıyor. Bu servis reklamverenlere en çok gösterim alan videoları gösteriyor.

OKU ►  Overwatch'un yeni kahramanı Orisa!
OKU ►  İnsan gibi kavrayan yapay zeka modeli

YouTube’un binlerce kanalının koleksiyonundan oluşan, Disney’in 2014 yılında 500 milyon dolara satın aldığı Maker Studios Pazartesi günü Kjellberg’i bıraktı. Disney, Kjellberg’e Revelmode adı verilen Maker Studios’un şemsiyesi altına alınan kendine ait YouTube ağının üzerinde bağımsız yönetim hakkı vermişti. Kjellberg studioda en çok izlenen şahsiyetti.

YouTube ve Disney’in kararları Wall Street Journal araştırmasından sonra geldi. Araştırma 11 Ocak tarihli videonun ve 8 diğer videonun anti-yahudi şakalar ya da Nazi imajları içerdiğini açığa çıkarıyordu.

Kjellberg “24 Eylül tarihli bir videosunda Hitlerden bir konuşmayı alıntılayan klip gösterimi eşliğinde YouTube politikasını eleştiriyordu. 15 Ekim’li bir gönderisinde hayranlarının çizmiş oldukları gamalı haç resimleri bulunuyor, 8 Aralık tarihli bir gönderisinde de kahverengi renkte askeri bir üniforma giymiş, Hitler’in videosunu seyrediyordu” şeklinde bildirim yapan gazete, “Kjellberg 14 Ocak tarihli videosunda Nazi Partisi’nin marşını söylüyor, alaysı bir canlandırma ritüeliyle gamalı haç karşısında eğiliyordu” notunu da düştü.

YouTube daha fazla yorum yapmaktan kaçındı. Fakat video-paylaşım firmasının nefret söylemleri kurallarını ihlal eden, izleyicilerin nefret dolu içerikleri göndermelerini cesaretlendiren paylaşımlara izin vermediği biliniyor.

OKU ►  Çin dünyanın ilk quantum bilgisayarını yaptı

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox