YouTube’dan sonunda beklenen güncelleme geldi!

 

YouTube video resimleri artık GIF şeklinde! Artık videoları ön izlemeye almak için açmanıza gerek yok!

Haziran ayının bitiminden bu yana YouTube hafiften GIF benzeri video kapaklarına doğru yöneldi. Videoların üzerine geldiğinizde 3 saniyelik hareket eden resimlerle videonun içeriği hakkında size bilgilendirme sağlıyor. Bu yazıyı yazdığım anda muhtemelen hepimizin YouTube sayfalarında bu özellik zaten vardır. Bir kaç seçkin grup ise zaten bu özelliği Şubat ayından beri kullanıyordu.

Youtube’a göre, bu platform artık kişilerin kendi ana sayfalarında hareket etmelerini daha da kolaylaştırdığını belirtiyor. Bu platform şu anlık ana sayfanızda, aratma sonuçlarınızda, izleme ekranında, abonelik ekranında ve trending kısmında çalışıyor. Fakat bu özellikten faydalanabilmek için Google Chrome sürümünüzün 32’den yukarı olması veya Opera sürümünüzün 19’dan yukarıda olması lazım. Bu özellik telefonlarda çalışmıyor, fakat bu ilerde çalışmayacağı anlamına gelmiyor. Benim 2 yıllık telefonumda bile tıklamadan önce parmağımın bulunduğu yeri algılama özelliği varken YouTube’un bunu göz ardı edeceğini düşünmüyorum.

OKU ►  Earin’den AirPod benzeri kablosuz kulaklık

Animasyonlu kapak resmi için videoların 30 saniyeden uzun olması gerekmekte. Fakat YouTube kullandığı bir algoritma sayesinde bazı videoların gözükmesini veya gözükmemesini sağlayabiliyor. Bu videoların sürprizinin bozulup bozulmayacağına bağlı bir durum.

OKU ►  Kendi VPN sunucunuzu 15 dakikada kurabilir, paylaşımsız VPN ile internet hızınızı ve güvenliğinizi arttırabilirsiniz

Şu anlık YouTuber’lar animasyonlu kapak resimleri için herhangi bir müdahalede bulunamıyorlar. Bu YouTube’ın yeni tasarladığı bir yapay zekânın görevi halinde. Fakat birçok youtuber şimdiden animasyonlu kapakları düzenleyememenin sanatçı kişiliklerine ve seçim haklarına müdahale olduğunu belirtiyor. Burada rozetimi ve silahımı bir kenara bırakıyorum ki sivil müdahalede bulunabileyim. Ya sanırsın bana çığlığı resmediyor, Four season-winter bölümünü çalıyor. ‘Bugün diğer Youtuber’lar ne yapmış bende yarın yaparım’ diyerek video çeken insanların yaratıcılıktan bahsetmesini son derece gülünç buluyorum.Tekrar rozetimi ve silahımı elime alıyorum çünkü daha söyleyeceklerim var.

Her ne kadar bu güncelleme önceki güncellemelere nazaran biraz daha sönük kalsa da ihtiyaç duyulan ve gecikmiş olan bir güncelleştirmeydi. Videoların ilk çeyreği, orta kısımları ve son çeyreğinden görüntüler alarak hazırlanmış bu algoritmada YouTube bizlere videolara tıklamadan da üzerinde gezinme imkanı sağlıyor. Bence bu YouTube’un ClickBait(Tuzak) videolara karşı aldığı bir çeşit önlem.

OKU ►  Google’dan internet trollerine karşı yeni araç 'Perspective'

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox