Rus siber-suçlar subayı vatana ihanetten tutuklandı

Date:

Amerikan seçimlerindeki hackleme ile ilgili bir Rus siber istihbarat subayı tutuklandı

Amerikalı yetkililerin söylediğine göre geçtiğimiz yılki Amerikan seçimlerinde gerçekleşen hackleme olayının müsebbibi olan üst seviye bir Rus siber istihbarat subayı bu hafta tutuklandı. Federal Güvenlik Servisi (FSB)’nin kıdemli üyesi olan Sergei Mikhailov, vatana ihanetle suçlanıyor. Bir Rus yayınının haberi, tutuklamanın seçimin hacklenmesiyle ilgisinin olmadığını belirtiyor. Kommersant’taki bir makaleye göre tutuklama, Mikhailov’un suça dayalı hack soruşturmalarıyla ilgili olarak yaptığı işten kaynaklanıyor. Bununla birlikte Moscow Times, kıdemli subayın Amerikan istihbarat görevlilerine bilgi sızdırdığı şüphesiyle tutuklandığını bildirdi.

Bu haber bu hafta başı yayınlanan Kaspersky Labs güvenlik araştırmacısı Ruslan Stoyanov’un da Aralık ayında vatana ihanetten tutuklandığına dair bildirimlerden sonra geldi. Bu tutuklamayla ilgili detaylar da oldukça sınırlı fakat güvenlik firması olayın Stoyanov’un oradaki işiyle ilgili olmadığını söylüyor. Tutuklamaların gerçek sebeplerini asla bilemeyecek olabiliriz fakat olayların, 2016 başkanlık seçimleri başlarında Demokratik Ulusal Komitesi’nin hacklenmesi ile ilgili olarak Amerika ve Rusya arasındaki gerilimin yüksek olduğu bir zamana denk gelmesi kesinlikle dikkat çekici.

[irp posts=”5219″ name=”Hacker grubu Anonymous’dan ABD Başkanı Trump’a tehdit!”]

The New York Times’ da ‘Bilgi Güvenliği Merkezi’ yöneticisi Andrei Gerasimov’un bu ay başlarında kovulmuş olmasına dikkat çekiyor. Bu haber aynı zamanda, atılmanın hackleme ile ilgili konularda kurumun Kaspersky ile birlikte yaptığı bir çalışmaya yönelik soruşturmadan sonra gerçekleştiğini açıklayan Kommersant tarafından da bildirilmişti. Gerasimov aynı zamanda FSB’nin karşı istihbarat başkan vekili. Tutuklamalar ve kovulma olayları, ketumluğuyla övünen bir ülke ve kurum için garip bir şekilde ifşa edildi.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...