Android platformlarda zararlı yazılım tehlikesi ciddi boyutlara ulaştı

Date:

Güncelleme anahtar öneme sahip

G Data Security’deki araştırmacılar Android zararlılarının artışta olduğunu söylüyorlar. Güvenlik firmasının yayınladığı yeni bir rapora göre 2017 yılının başlarında 750.000 yeni zararlı yazılım keşfedildi. Bu da her gün ortalam 8.400 adet yeni yazılım ortaya çıktığını gösteriyor. Yani saatte 350 zararlı yazılım piyasaya sürülüyor.

Android mobil pazarının yüzde 72’sini oluşturuyor. Dolayısı ile bu platforma yönelik saldırı sayısının artması gayet doğal. Her gün ortaya çıkan zararlı yazılım örneği o kadar çok ki, şaşırmamak mümkün değil. Ve tabii bu sorunun yakında çözüleceğine dair herhangi bir umut ışığı da yok. Yeni Android yazılım örnekleri 2012 yılından bu yana her yıl artış gösterdi. Bu artış özellikle geçen yıl zirve noktaya ulaştı. 2015 ile 2016 yılları arasında yeni Android zararlılarının sayısı 2.3 milyondan, 3.2 milyona çıktı. Bu artış eğiliminin 2017 yılında da devam edeceği ön görülüyor. Yılın ilk çeyreğinde tespit edilen 750.000 yeni zararlıyı göz önünde bulunduran analistler, 2017 yılı boyunca toplamda 3.5 milyon civarında enfekte olunmuş Android uygulaması olacağı tahmininde bulunuyorlar.

Android zararlıları artışta

Saldırıya en açık cihazlar hangileri?

Güncellenmeyen yazılımlar en büyük suçlu

Rapora göre sorun, büyük oranda Android’in parçalı doğasından kaynaklandığı görülüyor. Özellikle üçüncü taraf üreticilere ait telefonlar saldırıdan en çok etkilenen cihazlar grubunda yer alıyorlar. Zaafiyet daha çok bu cihazların en son güncellemeleri gecikmeli olarak alıyor olmalarından kaynaklanıyor. Böylece cihazlar geniş anlamda saldırıya maruz bırakılmış oluyorlar. Zira son güncellemeler, yeni saldırı tiplerine karşı yamaları içerirler.

Rapora göre Android zararlıları en çok ‘Android Lollipop’ ve ‘Marshmallow’ kullanıcılarını etkiliyor. Bu iki işletim sistemi toplam enfekte olunmuş cihaz sayısının 2/3’ünü oluşturuyorlar. Yapılan analiz sonucu şöyle:

Gingerbread (2.3-2.3.7) : %0.9

Ice Cream Sandwich (4.0.3 – 4.0.4): %0.9

Jelly Bean (4.1.x-4.3): %10.1

KitKat (4.4): %20

Lollipop (5.0-5.1):  %32

Marshmallow (6.0): %31.2

Nougat (7.0-7.1): %4.9

Bu saldırılardan korunmak için telefonunuzu almadan önce iyice inceleyerek, güncel tutmaya özen gösterin. Satın aldıktan sonra telefonunuza iyi bir güvenlik tarayıcısı yükleyin. Ve üçüncü taraf uygulamaları yüklemeden önce ihtiyatlı davranın. Zira zararlı yazılımların en sık uygulamalar üzerinden bulaşma imkanı bulabiliyorlar.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...