Android platformlarda zararlı yazılım tehlikesi ciddi boyutlara ulaştı

Güncelleme anahtar öneme sahip

G Data Security’deki araştırmacılar Android zararlılarının artışta olduğunu söylüyorlar. Güvenlik firmasının yayınladığı yeni bir rapora göre 2017 yılının başlarında 750.000 yeni zararlı yazılım keşfedildi. Bu da her gün ortalam 8.400 adet yeni yazılım ortaya çıktığını gösteriyor. Yani saatte 350 zararlı yazılım piyasaya sürülüyor.

Android mobil pazarının yüzde 72’sini oluşturuyor. Dolayısı ile bu platforma yönelik saldırı sayısının artması gayet doğal. Her gün ortaya çıkan zararlı yazılım örneği o kadar çok ki, şaşırmamak mümkün değil. Ve tabii bu sorunun yakında çözüleceğine dair herhangi bir umut ışığı da yok. Yeni Android yazılım örnekleri 2012 yılından bu yana her yıl artış gösterdi. Bu artış özellikle geçen yıl zirve noktaya ulaştı. 2015 ile 2016 yılları arasında yeni Android zararlılarının sayısı 2.3 milyondan, 3.2 milyona çıktı. Bu artış eğiliminin 2017 yılında da devam edeceği ön görülüyor. Yılın ilk çeyreğinde tespit edilen 750.000 yeni zararlıyı göz önünde bulunduran analistler, 2017 yılı boyunca toplamda 3.5 milyon civarında enfekte olunmuş Android uygulaması olacağı tahmininde bulunuyorlar.

OKU ►  İsviçre Dünya Ekonomi Forumu’nda Anti-drone silahlar kullanılıyor
OKU ►  Facebook, Apple ve diğer büyüklerden kadın çalışanlara ilginç teklif

Android zararlıları artışta

Saldırıya en açık cihazlar hangileri?

Güncellenmeyen yazılımlar en büyük suçlu

Rapora göre sorun, büyük oranda Android’in parçalı doğasından kaynaklandığı görülüyor. Özellikle üçüncü taraf üreticilere ait telefonlar saldırıdan en çok etkilenen cihazlar grubunda yer alıyorlar. Zaafiyet daha çok bu cihazların en son güncellemeleri gecikmeli olarak alıyor olmalarından kaynaklanıyor. Böylece cihazlar geniş anlamda saldırıya maruz bırakılmış oluyorlar. Zira son güncellemeler, yeni saldırı tiplerine karşı yamaları içerirler.

Rapora göre Android zararlıları en çok ‘Android Lollipop’ ve ‘Marshmallow’ kullanıcılarını etkiliyor. Bu iki işletim sistemi toplam enfekte olunmuş cihaz sayısının 2/3’ünü oluşturuyorlar. Yapılan analiz sonucu şöyle:

Gingerbread (2.3-2.3.7) : %0.9

Ice Cream Sandwich (4.0.3 – 4.0.4): %0.9

Jelly Bean (4.1.x-4.3): %10.1

KitKat (4.4): %20

Lollipop (5.0-5.1):  %32

Marshmallow (6.0): %31.2

Nougat (7.0-7.1): %4.9

Bu saldırılardan korunmak için telefonunuzu almadan önce iyice inceleyerek, güncel tutmaya özen gösterin. Satın aldıktan sonra telefonunuza iyi bir güvenlik tarayıcısı yükleyin. Ve üçüncü taraf uygulamaları yüklemeden önce ihtiyatlı davranın. Zira zararlı yazılımların en sık uygulamalar üzerinden bulaşma imkanı bulabiliyorlar.

OKU ►  Microsoft Story Remix, Apple Clips'i gölgede bırakacak

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox