Apple, sürücüsüz araç çalışmalarını ifşa etti

Date:

Apple sürücüsüz araç üretimi mi yapacak?

Apple, Ulusal Karayolu Trafik Emniyeti Yönetimi’ne yazmış olduğu ‘uygulanması gerekli politikalar’la ilgili tavsiye mektubunda, son zamanların gözde pazarı olan ‘sürücüsüz araç’ sektöründe rol almaya dair hevesini ifşa etti.

Bu konudaki ilk ifşaatı Wall Street Journal yaptı.

Mektupta Apple’ın otomotiv ürünleri ile ilgili tam bir bilgi verilmemiş. Fakat mektupta;

“ Apple ürünlerini ve hizmetlerini daha akıllı, sezgisel ve kişisel kullanıma uygun olarak üretmek için makine öğrenimi tekniğini kullanmaktadır. Firma, makine öğrenimi ve otomasyon konusunda derin yatırımlar yapmakta ve bir çok alandaki otomatikleştirilmiş sistemler ve ulaşım alanlarında istekli davranmaktadır.”

Apple Ürün Bütünlüğü yöneticisi olan Steve Kenner tarafından yazılan mektup;

  • Araçların kendi kendilerini sürdükleri esnada oluşan sorunlardan kimin sorumlu olacağı
  • Kullanıcıların mahremiyeti, siber-güvenlikleri ve fiziksel güvenliklerinin sağlanması
  • Sürücüsüz araçların toplumda ne denli olumlu karşılanacağının doğrulanması gerektiği

gibi konuların açıklığa kavuşturulması için takip edilmesi gereken politikalara yönelik istişare amaçlı olarak yazılmış.

Gelişmekte olan bir endüstriyel alanda yapılacak olan herhangi bir düzenlemenin etkisi soğuk duş etkisi yapabileceği gibi yeni markalar, iş fırsatları ve teknolojik buluşlar için yeni alanlar da açabilir.

Apple’ın otomotiv endüstrisine yeni giren/girecek olan üreticilerle ilgili olarak yapmış olduğu çağrıda yer alan politikaların tespitine yönelik maddeler, hükümet görevlilerinin politikalarıyla oldukça benzerlik taşıyor. Mektupta, yeni bir otomobil üreticisinin, yapmakta olduğu sürücüsüz araçlarla ilgili bilgileri açıklamadan önce bu araçları öncelikle halka açık otobanlarda emniyetli ve kontrollü bir şekilde test etmesi gerektiği öneriliyor.

Bu öneri internette Apple’ın sürücüsüz araçlar için yalnızca yazılım ya da işletim sistemi üretmeyeceğine, bilakis kendine ait bir marka ile sürücüsüz araç üretimi yapacağına dair söylentiye yol açtı.

Mektup aynı zamanda sürücülerin bireysel gizliliklerinin korunması için politikalar oluşturulması gerektiği hususunda NHTSA’ya tavsiyede bulunuyor.

google'ın sürücüsüz aracı

Mektubun içeriği

Kenner mektupta;

“ Apple firmaların başarısız senaryolar ve meydana gelen kazalar, tutturulamayan hedeflerle ilgili olarak verileri paylaşmaları gerektiği hususunda mutabıktır. Veri paylaşımı yolu ile otomobil endüstrisi, herhangi bir firmanın tek başına oluşturabileceğinden daha kapsamlı bir veri seti oluşturabilecektir.

Fakat; veri paylaşımı, gizliliğin ihlali pahasına yapılmamalıdır. Apple firmaların, bireylerin temel gizlilik haklarının korunması için gerekli kaynaklar üzerinde yatırım yapması gerektiğine inanmaktadır”

açıklamasında bulundu.

Apple arabası ile ilgili söylentiler internette uzun zamandır dönüp dolaşıyordu. Özellikle de firmanın otomobil bölümünün başına Bob Mansfield getirildiği açıklandığında bu söylentiler yeniden dolaşmaya başladı.

Fakat Mansfield’ın göreve atanmasından sonra teknoloji devi Cupertino ekiplerini, sürücüsüz araçta kullanılan beyinlerin geliştirilmesi hususunda yeniden organize etmeye başladı.

Eğer Apple, nakliyat sektörüne giriş yapmak için hem donanım, hem de yazılım tecrübesini kullanacağı hususunda değişiklik yapmazsa, bir gün üzerinde Apple yazan sürücüsüz araçları trafikte görebileceğiz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...