Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor

Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor

Evinizin yeni üyesi olan bebeğinizin eve gelişiyle pek çok şey değişir. Çocuk sahibi olmak ebeveynler için hayat bir anda olağan seyrinin dışına çıkar ve yeni bir stres hali oluşur. Yeni doğan bebekler doğumdan hemen sonra gelişebilecek- özellikle bir yaşından küçük bebekler- ölümcül olabilen ani ve beklenmedik komplikasyonlara karşı savunmasızdır. Pek çok durumda özellikle de uyku söz konusu olduğunda, biraz eğitim ve alınacak önlemlerle birlikte bu komplikasyonlar engellenebilir. Bebek kutusunun konumuza dahil olduğu yer tamda burası! Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor.

OKU ►  Dar kot pantolon ve kol çantası sağlıkçıları ikiye böldü
Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor

Ocak 2017’de New Jersey, bebek bekleyen yeni anne olacaklar için evrensel bir bebek kutusu programı başlatan ilk ABD eyaleti oldu. Bu yenilikçi paketlerin geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bunları kendiniz veya ilk bebeğinize hazırlanan sevdikleriniz için nasıl elde edebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Bebek kutuları, 1930′ lardan bu yana Finlandiya’ da yeni annelere dağıtılan basit karton kutulardı. Ucuz bir beşik, bebeklerin uyku için dış ortamdan güvenli bir yer imkanını sunar. Kutular çocuk bezleri ve kıyafetler gibi temel bebek bakım malzemeleri ile doludur.

OKU ►  Windows 10’da eski masaüstü simgeler nasıl geri getirilir

Finlandiya ve orijinal bebek kutusu

Bebek kutuları ilk kez 1930′ larda Finlandiya’ da 1937’deki Anne ve Hamilelik Yasası’ nın bir parçası olarak ortaya çıktı. Bu kanun, endişe verici bir orana ulaşan bebek ölüm hızına tepki olarak oluşturuldu. En yüksekte oran olarak 10 çocuktan 1’i -1 yaşın altında- öldü. Kutular başlangıçta sadece düşük gelirli anneler için tasarlanmıştı. O zamandan bu yana, Finlandiya’nın bebek ölüm hızı, dünyanın pek çok yerinde olduğu üzere düştü ve şu anda , 1.000 canlı doğumda sadece 2 ölüm düzeylerine kadar düştü. Bebek kutuları, bebeklerin anne babalarının sırtlarında uyumaları ve rahatça nefes almaları için güvenli ve rahat yerler olacak şekilde tasarlanmıştır.

OKU ►  Sony tarafından doğrulanan PS5, 2018’de piyasaya çıkabilir
Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor

Böylesi bir başarı ile program genişledi. 1949 yılından itibaren bu hibelendirme, gelirden bağımsız olarak Finlandiya’daki tüm annelere sunuldu. Finlandiya’da daimi ikametgahların yanı sıra Avrupa Birliğinde çalışmak üzere oraya taşınan insanlar ve bunların aile üyeleri hibeye başvurmaya hak kazanırlar.

OKU ►  ABD, dış hatlarda dizüstü bilgisayar yasağı getiriyor

Bebek Kutuları Finlandiya’ya Nasıl Bir Yardımda Bulunuyor?

• Bebek ölüm hızı 1960’da 1.000 doğumda 21.9 iken 2015′ te 1.000 doğumda 1.9’a düştü.
• Finlandiya, dünyanın en az bebek ölüm oranı olan 10 ülkeden biridir.
• Amerika Birleşik Devletleri’ nde, bebek ölüm hızı 1.000 doğumda 5.6′ dır.

Finlandiya’nın sosyal güvenlik yardımı sağlayıcısı Kela’ya göre, her yıl yaklaşık 60.000 doğum yardımı sağlanmaktadır. Ebeveynler, doğum paketi (bebek kutusu) veya 140 Euro’ luk para yardımı için başvurma seçeneğine sahiptir. Ancak ilk kez anne olacakların çoğu bebek kutusunu tercih etmektedir.

OKU ►  Apple Watch kenar ekran yapıştırıcısı nasıl değiştirilir?

Bebek kutusunun içinde ne var?Bebek kutusu, savunma kalkanı oluşturuyor

Yeni doğum paketinin içeriği düzenli olarak değişir; ancak kutu; battaniye, giysiler (kış giyimi dahil), banyo havluları, bebek bezleri, önlükler, kişisel bakım malzemeleri (bir termometre, çivi dahil) makas, sevimli bir oyuncak ve bir kitaptan oluşur.

OKU ►  Samsung, ABD’de 380 milyon dolarlık fabrika açıyor!

ABD’ye bebek kutuları getirme konusunda, Finlandiya’ da uygulanan programın başarılı olması oldukça önemli bir rol oynamıştır. Finlandiya’ da on yıllardır başarı ile bebek kutusu programları, İskoçya, Arjantin ve şimdi Birleşik Devletler de dahil olmak üzere dünya çapında yaygın bir hale geliyor. New Jersey, anne olmayı bekleyenlere ücretsiz bebek kutuları sunan ilk eyalet.

OKU ►  ABD ordusu lazer silahlı helikopter uçuş testlerine başladı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here