CES 2017’den neler bekliyorsunuz?

Date:

[nextpage title=”TV’ler ve Drone’lar Las Vegas’ı istila ediyor” ]

TV’ler, drone’lar ve oto-pilot araçlar Las Vegas’ı istila ediyor

Las Vegas’taki yılın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı’nda neler oluyor?
Her zamanki TV’ler, otomotiv teknolojisi, drone’lar ve VR gözlükleri dışında, bu yıl neyi görmeyi bekliyorsunuz ?

Unutmayın, CES’deki en iyi şey genellikle beklenmedik olan şeydir, bu nedenle bütün hafta uyumamaya dikkat edin.

TV’ler her zamanki gibi olacak

TV’ler, CES’in klasik görünümüdür. Nereye baksanız büyük, şaşırtıcı görüntülerin bir gösterisidir. Ve 2017’de tema 4K ve HDR olacak. 4K’ya girmek için fiyat bariyeri çoktan yıkıldı, bu yüzden TV üreticilerinin içeriği satması ve Ultra HD’nin şu anda herhangi bir modern oturma odası için vazgeçilmez olduğuna ikna etmesi gereken yıl.
Her zamanki gibi büyük oyuncular – Samsung, LG, Sony ve Panasonic – en yeni, en gelişmiş ekranlarını sergilemek için büyük platformları olacak. Hisense, TCL, LeEco ve daha pek çok başka şirket de gösteri salonunda öne çıkmaya çalışıyor.LG, çarpıcı OLED TV’leri ile geri gelecek ve Sony’nin 2017’de kendi OLED’lerini kendisinin çıkardığı söylentileri duyuluyor. Samsung, eğimli TV’lerini sever, bu nedenle bu panellerin en yeni yinelemelerini, ayrıca Panasonic ve diğer üreticiler büyük Vegas gösterisine hazırlık için çalışıyorlar. Son birkaç yıldır çarpıcı bir özellik olan HDR, 2017’de TV’ler için statüko haline gelecektir. HDR10, Dolby Vision’dan biraz daha fazla bir ivme kazandı; ancak bu ayrım, CES’te kimlerin hangi teknolojiye katıldığına bağlı olarak kesinlikle değişebilir. Android TV, Chromecast, Roku TV, Tizen ve webOS’u (en azından LG için de) görmeyi bekleyin.

[/nextpage]

[nextpage title=”Her yerde otopilot arabalar olacak” ]

Her yerde oto-pilot arabalar olacak

CES, otomotiv basınının arasında dolaşan bir şakaya göre “Car Electronics Show” anlamına geliyor. Ve bu yıl hiç de farklı olmayacak gibi görünüyor. Birkaç yıl önce tek bir otomobil üreticisi (Ford) ile başlayan şey şimdi otomobil üreticilerinin ve tedarikçilerinin en son teknolojilerini göstermeye istekli olan bir konferans salonunun tamamını görüyor. Bu yıl farklı olmayacak. Bu yıl, özerk araçlar ve bağlantılı araçlar muhtemelen gösteriyi coşturacak. Kendi kendine sürüş, bir gün gerçekte gerçekçi olan bir teknolojiye bakacağımız şeylerden biri olmaktan çıktı – Uber, birkaç insanın kendi kendine sürüş arabalarını birkaç şehirden çıkardı ve denemek için normal insanlar çalıştı. Oto-pilot bir otomobile binmenin neredeyse normal olduğu yere çok yakın olduğumuz yıl. Tıpkı evlerimizi internete bağlandığımız gibi arabalarımız da artık bağlayacağız. Düşük lastik uyarıları gibi güncel bakım gereksinimlerine ilişkin uyarılara kadar her konuda buluta bilgi göndermek için, araçlar hücresel veri bağlantılarıyla donatılmıştır. Oto-pilot otomobillerin, yol koşulları, trafik akışındaki değişiklikler ve nerede sürdürebilecekleri ve kullanamayacakları konusundaki kısıtlamaları paylaşma ve paylaşma yolları olması gerekir (bir araba bir inşaat bölgesinin bir yönlendirme değişikliği gerektirdiğini öğrenebilir.Oto-Pilot ile ilgili tüm donanım ve yazılım bilgileri CES 2017’de sergilenecek.

[/nextpage]

[nextpage title=”Elektrikli Scooter’lar ve Hoverboard tabiki olacak” ]

Elektrikli Scooter’lar ve Hoverboard tabiki olacak

Chevy’nin Cıvatası ve Faraday Future’un konsepti CES 2016’nın sergilediği konseptti. Fakat gerçekten kaçınılmaz olan elektrikli gezinti tahtaları, scooter’lar ve kaykaylardı. Döndüğünüz her yerde, elektrikli bir motor ve tekerleklerle donatılmış bir kabin vardı.
Buna göre, CES 2016, bu ürünlerin geçen yılın daha iyi bir parçası olması için yaşanan tartışmaları da vurguladı. Onewheel adlı garip görünümlü bir elektrikli kaykay üreten Future Motion şirketi yetkililer tarafından tasarımlarını kopyaladıkları iddia edilen ve şov salonundan kaldırılan başka bir şirketi daha vardı. Swagway’in Swagtron hoverboard’unun duyurusu, şirketin patlamayacağından emin olmak için şirketin ne kadar çok çalıştığı üzerine yoğunlaştı.Bu sorunlar 2016 boyunca rahatsız etti ve bu nedenle cihazların bu haberlerle popülerliği arttı. Kesinlikle CES 2017’de bir varlığı olacak, ancak artık herkesin konuştuğu şey olmayacak. Bunun yerine, bu tür şirketlerin neden bu şeyleri yaptıklarına ve ne amaçla hizmet edebileceklerine dair söylediklerini, açıklamak için harika bir şans olacak.

[/nextpage]

[nextpage title=”Sanal gerçeklik biraz zayıf kalacak” ]

Sanal gerçeklik biraz zayıf kalacak

CES 2016, ilk büyük kulaklık setinin çıkış noktası olan sanal gerçekliğin büyük yılıydı. CES 2017, umut verici fakat bu yıl sanal gerçeklik biraz zayıf kalacağa benziyor. Her katta pek çok sanal gerçeklik olması muhtemel, ancak geçen yıl olduğu gibi parlak ya da heyecanlı görünmeyebilir. Birincisi, 2013’te ilk ortaya çıktığı andan itibaren VR haberine egemen olan Facebook’a ait Oculus, bu yılki gösteri salonunda bulunmayan büyük siyah kabiniyle düşük profil tutuyor. Oculus’un rakibi HTC, CES’te önemli bir VR varlığına sahip ancak geçen yılki Vive kulaklık setinde önemli bir güncelleme olup olmayacağı belli değil. Öte yandan, dışarıdan izleme, elle kontrol etme ve hepsi birarada biçimlerde olduğu gibi deneysel özelliklere daha fazla odaklanacağımız anlamına gelebilir. Geçen yıl olduğu gibi Çin pazarını hedef alan büyük bir kulaklık seti de var – özellikle de ilginç, hızlı bir şekilde büyüyen küresel VR endüstrisinin bir parçası. Bu ürünlerin birçoğu, nispeten sağlam Rift ve Vive platformlarına kıyasla bir defalık donanıma benziyor ancak uzun vadede daha büyük bir VR ekosistemi oluşturabilirler. Hem şovda sanal gerçeklikle konuşma olasılığı yüksek olan Qualcomm ve Intel gibi büyük elektronik şirketleri, daha iyi temel bileşenler oluşturarak yeni ürünlerin geliştirilmesinde yardımcı olabilir.Artırılmış gerçeklik, çoğunlukla endüstri odaklı olmakla birlikte, bir süredir CES’de bir dayanak noktası olmuştur. Bu yıl bu değişiklik olası değildir. Ve geçen yıl Microsoft HoloLens gibi ürünlerdeki tüm ilgi göz önüne alındığında, yalnızca profesyonel ürünlerden, daha fazla kitlesel tüketiciye hitap etmesi için daha fazla baskı görebiliriz.

[/nextpage]

[nextpage title=”Drone’lar CES’e hareket getirecek” ]

Drone’lar CES’e hareket getirecek

Drone’lar bu yıl CES’e hareket getirecek. Pazar lideri DJI, rekabette çok ileride, düz ileri bir kamera sürüşü uygulamak oldukça acayip bir girişim. Fakat piyasada yeni şekiller, boyutlar ve yetenekler için bol miktarda yer var. İç mekanlarda, yüksek hızlı yarışlar için ve hatta sualtında dalmak için optimize edilmiş dronları bekleyin. DJI Phantom uçağının görünümünü ve özellik setini taklit eden drone orduları da olacak, ancak ürünleri daha düşük fiyata satmak için atılm yapmak zorundalar. Ucuz  alternatifler her zaman tüketicinin ilgisini çekmiştir.

[/nextpage]

[nextpage title=”Kablosuz kulaklıklar ilgi çekecek” ]

Kablosuz kulaklıklar ilgi çekecek

Kablosuz kulaklıklar elbette yeni bir olgu değil, ancak CES 2016, pazarın hızla yayılmasını sağlayan bir yıl oldu. Halihazırda satışa sunulan kablosuz modeller için olumlu bir resepsiyon ve Apple’ın en son iPhone nesnesindeki geleneksel kulaklık girişi iptal etme kararı, daha fazla talep oluşmasını sağladı Apple’ın kablosuz teknolojiyi ileriye doğru itme çabaları ve genel kulaklık endüstrisinin tepkisi, hem kablosuz kulaklıklara hem de 2017 için diğer kategorilerde oyun ve audiophile-grade kulaklıklar ilgi çekecek ve yeni kablosuz seçenekler de göreceksiniz. Hoparlörlere gelince, kablosuz olmayan hoparlörleri satmak isteyen her üretici muhtemelen bunun için güçlü bir gerekçeye ihtiyaç duyacaktır. Şu anda yaşadığımız kablo fobisi dünyası bu.

[/nextpage]

[nextpage title=”Kameralar her yerde olacak” ]

Kameralar her yerde olacak

Photokina, kamera endüstrisinin en büyük şovu ve sadece iki yılda bir kez gerçekleşiyor. O zaman bu olur, eğlenceyi doruğa çıkarmaya meyillidir. Geçen Eylül ayında Fujifilm, GDX orta format kamera ile Canon’un M5 tanıttığını duyurdu. Sony, profesyonel DSLR serisini A99 II ile güncelledi ve SanDisk, 1 TB SD kartı duyurdu.
Öyleyse tüm büyük kamera oyuncularının CES’te bir çeşit varlığı olması muhtemel olsa da, nefesinizi bir ton fantastik duyuru için sakın tutmayın. Bunun yerine, muhtemelen bu şirketlerin orta düzeydeki kamera serilerine odaklanan duyuruları göreceğiz. Photokina’da spektler veya fiyat hakkında az ayrıntıyla açıklanan Panasonic GH5 gibi kameralar hakkında daha fazla ayrıntı bulabiliriz. Ve kesinlikle kameraları göreceğiz. Düzinelerce video kameralar.Her zaman mağazada bazı sürprizler olabilir. Canon’un 6D Mark II’nin yerini alabilecek tam kare aynasız bir kamera üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Fujifilm’in yeni X100 ve X-T hat kameralarının piyasaya çıkmaya yaklaştığı söyleniyor. Ve ayrıca, Kameralar bu günlerde her şeyde var. Drones, akıllı telefonlar. Belki CES 2017, zihinlerimizi bunun anlamı etrafında sarmaya başlamak için iyi bir zaman ve yer olacaktır. Çünkü konuşacak fazla bir şey kalmayacak.

[/nextpage]

[nextpage title=”Giyilebilir teknoliji heycanlandırabilir” ]

Giyilebilir teknoloji heyecanlandırabilir

Üreticilerin Android Wear’ı eline alması, Fitbit’in crummy holiday çeyrekliğini tahmin etmesi, Jawbone’un UP üretimini durdurması ve varlıklarının satışında Pebble olması nedeniyle 2016, giyilebilir ürünler için mükemmel bir yıl değildi. Apple, Apple Watch’in iyi performans gösterdiğini iddia ediyor, ancak bu doğruysa, gerçek yenilik açısından durmuş görünen kategoride parlak bir nokta olabilir.Dolayısıyla, CES 2017’deki giyilebilir giysiler konusundaki beklentilerimiz tam olarak yüksek değil. Ancak bu, giyilebilir yapımcılara en iyi denemelerini sağlayacakları anlamına gelmiyor. Temel adım sayımı ve kalp atış hızı izlemenin ötesinde sağlık odaklı olacak çok şey var, ancak bunların çoğu FDA onaylanmadığından, bu da sahte iddiaların yapılması anlamına geliyor.  Ancak, giyilebilir modeller sağlık izleyicilerinin de ötesine geçiyor ve bu yılki şovda göreceğimiz en ilginç giyilebilir teknoloji, bilek dışında başka yerlerde görebileceğimiz: VR ve AR kulaklıklar, “akıllı” gözlük, doğrudan yerleştirilen sensörler, kıyafetler, hatta belki de bazı dış iskeletler. Çünkü giyilebilir teknolojiler, insanların yıllardır öngörememiş olduğu sıçramaları yapar ve sınırları zorlarsa, sadece bileğinize taktığınız şey olmaktan öteye bir değer kat edecektir.

[/nextpage]

[nextpage title=”PC’ler hep ilgi çekici olmuştur” ]

PC’ler hep ilgi çekici olmuştur

CES 2017, daima geleceğin teknolojileri ile ilgili bir fuar olmuştur. Dizüstü bilgisayarlar ve PC’ler söz konusu olduğunda, herkesin mutlaka ilgisini çekecektir.  Bu yılın etkinliğine girecek olursak, üç büyük temanın öne çıkmasını bekleyebiliriz: 2’si bir arada olan form faktörünün sınırlarını zorlayan donanım tasarımları, daha küçük cihazlarda mümkün olanı yeniden tasarlayan işlemci yükseltmeleri ve bu özelliklere sahip uygun fiyatlı sanal gerçeklik paketleri Bu son teknolojiyi ana akımın yakınına getirir.
Intel ve Nvidia, Intel’in Kaby Lake işlemcisini ve Nvidia’nın GeForce GTX 1050’sini ve bu donanım bileşenlerinin güç sağlayacağı çeşitli cihazları gözler önüne sermek için en yeni CPU ve GPU tasarımlarını sergilemek için CES’i kullanıyor. CES, her büyük PC üreticisinin tüketicilerin satın alabilecekleri pratik ürünleri, örneğin 2’li ve 1’inci süper ince dizüstü bilgisayarları ve donanım tasarımını bilgilendiren çok kapsamlı konseptlerini gösterebilecekleri bir fırsattır.  PC artık ana tüketicilere ulaştırılmasında her zamankinden daha önemli bir rol oynamaktadır. Bu yılki şovda, VR uyumlu PC’lerin yepyeni bir dilimini ve hatta geçmiş modellerden daha uygun ve daha yetenekli olması gereken dizüstü bilgisayarları sabırsızlıkla bekleyebiliriz. Bu bilgisayarları 1.000 dolardan – günlük alıcıların fiyat aralığına getirmek – VR’nin kitlesel pazar potansiyelini gerçekleştirmek için uzunca bir zaman alacak.
Elbette, donanımlı PC oyuncuların her zaman Las Vegas gösterisinde öne çıkacak bir şeyleri var. Geçtiğimiz yıl, Razer, Blade Steal oyun dizüstü bilgisayarını ve Blade Core combo’sunu duyurdu; bu, aslında mobil bir makineyi bir küp ek GPU’lu bir masaüstü santraline dönüştürdü.

[/nextpage]

[nextpage title=”Akıllı telefonlar CES’i işgal etmeye devam edecek” ]

Akıllı telefonlar CES’i işgal etmeye devam edecek

Akıllı telefon endüstrisinin CES’i işgal etme alışkanlığı vardır. Nokia, Sony ve LG gibi şirketler, Las Vegas gösterisinde büyük ilgi çekici duyurular yapmak için çabalıyorlardı, ancak bunların hiç biri başarılı cihazlara odaklanmadı. Aslında, CES sırasında yapılan en önemli telefon açıklaması büyük olasılıkla orijinal iPhone’du ve Steve Jobs’un büyük teknoloji topluluğu sırasında haber akışını kasıtlı olarak kaçırma zamanı geldi. Ancak yine de, küçük ölçekli mobil duyurular CES’de bulunabilir; Huawei, Honor markası aracılığıyla ABD için en güvenilir haberleşme kaynağı oldu.
Çinli Xiaomi, CES’e katılacak ve çok sayıda tazelik ile gelen diğer Mi Mix akıllı telefonunu getirecek. Mobil teknolojideki diğer tüm büyük isimler de hazır bulunacak ve mallarını sergileyecek.

[/nextpage]

[nextpage title=”Akıllı ev projeleri ilgi çekecektir” ]

Akıllı ev projeleri ilgi çekecektir

CES’in en heyecan verici parçası akıllı ev teknolojileri olacak. Her yıl, evinize bağlayabilecekleri garip ve bazen yararlı ürünleri göstermek için çok sayıda satıcı çaba sarfetti. Bu satıcılar bu noktaya gelene kadar büyüdü ve büyüdü.Heyecan verici olan şey, gösterdikleri akıllı ev araçlarının nihayetinde kullanımı gerçekten kolaylaşıyor. Bu ürünleri artık mağazadan satın alabiliyor, yükleyebiliyor ve saatlerce sorun gidermekten kurtularak profesyonel yardım alabiliyoruz. Akıllı termostatlardan hava kalitesi sensörlerine, güvenlik kameralarına ve hatta otomobillere kadar bu yıl bir ton yeni ürün gösterime girecek. Özellikle Apple’ın HomeKit platformunun, çoğunlukla elektrik prizleri ve ışık anahtarları diziliminden daha geniş bir ürün yelpazesini kapsayacak şekilde genişletip genişletemeyeceğini ve Google’ın Android Things platformuna neler kattığını göreceğiz. Ayrıca Samsung tüm ürünlerini 2020’ye kadar bağlamayı taahhüt etti  Her sene söylenen sözlerden biri, teknolojimizin ev dışında yaptıklarımızı da otomatik hale getirmeye başlamasıdır. Bu yıl görecek miyiz? Muhtemelen değil, ancak şirketlerin bu yönde attığı adımlar, yalnızca bir çip içerdikleri ürünleri değil, tüm cihazların birbirine bağlanmasını sağlamaya başlaması, kulağa çok hoş geliyor.

[/nextpage][nextpage title=”Gadget’lar her zaman CES’te olmaya devam edecektir” ]

Gadget’lar her zaman CES’te olmaya devam edecektir

CES’deki hemen hemen her şey bir alettir, bu yüzden açıkçası pek çok şeyi görmeyi bekliyoruz. Ancak Circuit Breaker bakış açısından özellikle heyecan duyduğumuz birkaç eğilim var.Öncelikle, her şeyin USB-C-ification olduğunu. 2016, USB-C’nin yeni dizüstü bilgisayarlarda ve amiral gemisi telefonlarında temelde zorunlu hale geldiği yıl oldu. Ve yeni bir eklenti, sonsuz yeni araç gereçleri anlamına geliyor. Hub’lar, adaptörler, sürücüler, kulaklıklar ve şarj cihazları sadece ilk dalga. Dizüstü bilgisayarınızı şarj edebilen, bir USB hub gibi davranabilen ve aynı fişin her yerine bir video sinyali veren monitörler, USB-C’nin ilk büyük kazançlarından biridir. Thunderbolt 3’ün üstünde çalışan harici ekran kartları da gösterilmelidir. Gerçekten, daha yüksek veri çıkışı, yüksek güç çekiş veya daha küçük bir fişten yararlanabilecek her şey USB-C veya Thunderbolt 3 ile geliştirilebilir. USB-C, son derece karmaşık ve sıklıkla yanlış uygulanmış bir spesifikasyondur. USB-C’yi doğru bir şekilde kullanmayan aletler için bekçilik yapacağız.
Kickstarter cihazları her zaman ilgi çekmiştir. Fakat bir Kickstarter projesine destek vermek işimize gelmeyebilir. Bunun nedeni ise projenin elle tutulabilir ve fiziksel olarak inceleme imkanının olmamasıdır. CES bu projeler için mükemmel bir ortamdır. Test etmekten heyecan duyduğum birkaç proje arasında Sevenhugs Smart Remote ve Airblock modüler drone kiti yer alıyor.

CES 2017’den gelen en yeni haberleri takip etmek için buraya tıklayın.

[/nextpage]

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...