Chrome 57 enerji tasarrufu sağlayacak

Date:

Batarya kullanımı kısmen azalacak

Chrome’u birincil tarayıcınız olarak kullanıyorsanız, bataryanıza ciddi anlamda bindirme yaptığının farkına varmış olmalısınız. Tarayıcının son versiyonu bu sorunu, aşırı güç sarfiyatında bulunan arka plan sekmelerini kısıtlayarak çözümlemek üzere tasarımlanmış. Chromium blog’da yazılanlara göre arka plan sekmeleri bilgisayarlarda Chrome’un güç kullanımının üçte birinden sorumlu. Dolayısı ile sekmeleri kontrol altında tutmak, Chrome’un etkisini minimize edecek.

[irp posts=”6725″ name=”Chrome 56’ya can alıcı eklentiler geldi”]

Chrome’un Sayfa görünürlüğü API’si sekmeleri her on saniyede bir arka planda kontrol ediyor. Yeni özellik ses çalan sekmelere ya da WebSocketleri/WebRTC bağlantılarına müdahale etmiyorzira API bunların ön planda olduklarını var sayıyor. Bununla birlikte API’nin arka planda olduğuğnu düşündüğü bütün sekmeler minimize ediliyor. Ta ki bunları mutlaka tam kapasiteli olarak çalıştırmak gerekli olmadığı sürece.

Chrome ekibi yeni mekanizmanın olağan faal arka plan sekmelerinin harcadığından yüzde 25 oranında daha az bir kullanım sağlayacağını söylüyor. Ekibin maksadı bu sekmeleri bütünüyle dondurmak olduğu için şu an itibariyle yapmış oldukları çalışma tamamlanmaktan çok uzak. Chrome 57  birkaç günlüğüne çıktı. İstediğiniz zaman indirebilirsiniz. Özellikle de sıklıkla gezinti halinde olduğunuz için Chrome’un dizüstü bilgisayarınız üzerindeki etkisini kısıtlamak isterseniz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...