Chrome 57 enerji tasarrufu sağlayacak

Batarya kullanımı kısmen azalacak

Chrome’u birincil tarayıcınız olarak kullanıyorsanız, bataryanıza ciddi anlamda bindirme yaptığının farkına varmış olmalısınız. Tarayıcının son versiyonu bu sorunu, aşırı güç sarfiyatında bulunan arka plan sekmelerini kısıtlayarak çözümlemek üzere tasarımlanmış. Chromium blog’da yazılanlara göre arka plan sekmeleri bilgisayarlarda Chrome’un güç kullanımının üçte birinden sorumlu. Dolayısı ile sekmeleri kontrol altında tutmak, Chrome’un etkisini minimize edecek.

OKU ►  Chrome 56'ya can alıcı eklentiler geldi

Chrome’un Sayfa görünürlüğü API’si sekmeleri her on saniyede bir arka planda kontrol ediyor. Yeni özellik ses çalan sekmelere ya da WebSocketleri/WebRTC bağlantılarına müdahale etmiyorzira API bunların ön planda olduklarını var sayıyor. Bununla birlikte API’nin arka planda olduğuğnu düşündüğü bütün sekmeler minimize ediliyor. Ta ki bunları mutlaka tam kapasiteli olarak çalıştırmak gerekli olmadığı sürece.

Chrome ekibi yeni mekanizmanın olağan faal arka plan sekmelerinin harcadığından yüzde 25 oranında daha az bir kullanım sağlayacağını söylüyor. Ekibin maksadı bu sekmeleri bütünüyle dondurmak olduğu için şu an itibariyle yapmış oldukları çalışma tamamlanmaktan çok uzak. Chrome 57  birkaç günlüğüne çıktı. İstediğiniz zaman indirebilirsiniz. Özellikle de sıklıkla gezinti halinde olduğunuz için Chrome’un dizüstü bilgisayarınız üzerindeki etkisini kısıtlamak isterseniz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox