Çin dünyanın en hızlı zırhlı amfibi savaş aracını yapıyor

Zırhlı amfibi

Dünya çapında çok sayıda zırhlı amfibi araç olmakla birlikte, paletli ya da tekerlekli bir çoğu suda çok yavaş hareket eder. Çin’in yeni zırhlı amfibi aracı ise yarışı başlamadan bitirecek.

Kuzey Çin Araç Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği 4X4 zırhlı savaş aracı (AFV) durgun suda saatte 50 km hızla gidebiliyor. Sahip olduğu hız AFV amfibi aracını dünyanın en hızlı amfibi askeri aracı yapıyor. Yapımı iptal edilen ‘Sefer Savaş Aracı’, suda maksimum 45 km hızla gidebiliyordu.

Amphibious AFV

Amfibi AFV, v şeklinde gövdeye sahip. Böylece hidrolik çekiş minimize edilmiş oluyor (aynı zamanda v biçimli bir gövde, el yapımı patlayıcı cihazlara karşı da iyi bir koruma sağlar). Kompakt pompa jetleri ve aynı zamanda tekerlerini gövdeye doğru çekerek sürtünmeyi azaltan araç, bu şekilde rekor hızını kazanıyor.

Ztd-05

Araç şu an itibariyle konsept ispatı olarak geliştirilmiş olsa da, oldukça etkileyici. Teknolojiyi sergileme amacıyla yapılan araç, bu özel hızı kazandıran hafif bir ağırlığa sahip (zırh ya da yüklü silahlar olmadan yaklaşık 5.5 ton). Fakat kendisini küçük silahlara ve makineli tüfeklere karşı savunması için yüklenecek ek silahlarla da potansiyel olarak yaklaşık 30 km hızla gidebiliyor. Amerikan Deniz Piyadelerinin Amfibi Savaş Aracı AFV’leri olan Terrex 2 ve BAE SuperAV ise saatte 10 km hızla gidebiliyorlar.

OKU ►  Yapay Zeka uzmanı kendi yaptığı robotla evlendi
OKU ►  En son sızan iPhone 8 parçaları heyecan verici yeni özelliğe işaret ediyor

Tekerlekli amfibi AFV hizmete girerse, Type 726 ve aynı zamanda Type 071 gibi Çin’in indirme platform rıhtım saldırı gemilerinden indirme yapılacak.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox