Facebook; “bütün ırkçı mesajları engelleyemeyiz”

Sosyal medya devi bütün kullanıcılarını takip etmenin imkansız olduğunu söyledi

Facebook sosyal medya ortamında gördüğümüz birçok şeyi kontrol ediyor ama her şeyi kontrol etmesi imkânsız. En azından avukatlarının söylemi bu.

Hakkında Almanya’da açılan bir dava ile ilgili konuşurken açıklama yapan Facebook’un firma avukatı, Facebook’un kullanıcıları tarafından paylaşılan ırkçılık gibi her konudaki paylaşımları kontrol edemeyeceğini ifade etti. Her gün milyarlarca paylaşım yapıldığını belirken, Facebook’un, her türlü kötüye kullanımın tespit edilebilmesi için bir “süpergüç makinasına” sahip olmaları gerektiğini iddia etti.

Davalı Anas Modamani bu argümanı kabul etmediklerini belitti. Modamani’nin avukatı, nasıl Volkswagen’in çok sayıda araba ürettiği için her aracın güvenliğini sağlayamayacaklarını söyleyerek işin içinden sıyrılamayacakları gibi Facebook’un da sadece çok kullanıcıları olduğu için güvenli bir sosyal ortam oluşturamayacaklarını ifade edemeyeceğini söyledi. Ayrıca avukat, Facebook’un çıplaklık içeren paylaşımları çok hızlı bir şekilde tespit edebildiklerinin de altını çizdi ve eğer çıplaklığı engelleyebiliyorlarsa ırkçı ve zararlı içerikleri de engelleyebileceklerini iddia etti.

Her ne kadar kimin haklı olduğu henüz belirlenmemiş olsa da, taraflar arasında bir anlaşmaya varılabileceğine dair bilgiler geldi. Facebook, karşı tarafa tazminat ödemeyi ilk etapta kabul etmemiş olsa da eğer mahkeme bu konuda bir teklif yaparsa değerlendirebilir.

OKU ►  Facebook'un güvenlik kontrolü Bangkok’ta yalan haberlerin kurbanı oldu

Anas Modamani’nin Facebook’a açtığı davanın konusu, Madamani’nin Almanya Başbakanı Angela Merkel’le çektiği bir selfie’nin Facebook üzerinden, “Merkel teröristle selfie çekmiş” başlığıyla paylaşılması. Anas Modamani, yanlış haberden ötürü Facebook’u sorumlu tutarak sosyal medya sitesine dava açmıştı.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox