Facebook “Güvendeyim” ile yardım çok yakınızda

Date:

Facebook’a gelen yeni özellik Safety Check size acil/afet durumlarında yardım bulacak

“Güvendeyim” özelliği ile Facebook acil durumlarda ailemize ve yakınlarımıza kısa sürede ulaşmak ve güvende olduğumuzu ifade etmek için tasarlanmış başarılı bir özellik.

Ama güvende olduğunuzu söyleyebilmek bir şey ama yardıma ihtiyacınız olması başka bir şey. Facebook’da bunun farkına varmış ki Güvendeyim özelliğine Topluluk Yardımı seçeneğini ekleyerek kriz durumlarında insanların birbirine yardım etmesini sağlayacak. Güvende olduğunu bildirdikten sonra uygulama yardım ihtiyacında olup olmadığını takip edecek ve varsa yardım bulmanı sağlayacak yada yardıma ihtiyacı olanları sana yönlendirecek.

“Yardım Bul” ve “Yardım Et” seçenekleri sayesinde bunu başaracak. Bu seçenekler Güvendeyim özelliğinin ara yüzünde bulunacak. Yeni özellik sayesinde, yemek, sığınak veya su gibi ihtiyaçlardan hangisine ihtiyaç duyduğunuzu da belirtebileceksiniz. Mesela sığınak ihtiyacınız olduğunu seçtiniz, çevrenizdeki insanlar size yardım etmek için evlerini açacak. Özellik sizi harita üzerinden gitmeniz gereken yere bile yönlendirecek.

Böyle bir durum olduğunda öncelikli olarak arkadaşlarınız veya arkadaşlarınızın arkadaşları gözükecek. Bu liste üzerinden istediğiniz kişiye mesaj atabileceksiniz. Yadım isteyen kişi ile yardım edecek kişi birbirleriyle irtibata geçtiği takdirde yardım aranıyor ilanı listeden kalkacak ve bu sayede diğer yardıma muhtaç kişiler daha rahat aradıklarına ulaşabilecek.

Tabi ki bu gibi durumları kötüye kullanmak isteyecek kişiler çıkabilir. Facebook bunun için de bazı güvenlik önlemleri almış. İlk olarak, siz yardım bul seçeneğine tıklayınca karşınıza güvenlikle ilgili ipucuları çıkacak. Mesela, “size yardım edecek kişiyle her zaman topluluk içerisinde buluşun ve gerçekten iyi niyetli olduğuna emin olmadan onunla bir yere gitmeyin” gibi. Bununla birlikte problemli gözüken paylaşımları da sistem üzerinden raporlayabileceksiniz. Ayrıca bu özellikten sadece 18 yaşının üzerindeki kişiler faydalanabilecek. Botları ve spam paylaşımları engellemek için kısa süre önce açılmış profiller bu özellikten faydalanamayacak.

Güvendeyim özelliğinin tasarımcılarından Preethi Chetan, birçok kişinin birbirine yardım etmek istediğini ifade ederken, “birbirine yardım eden insanları görmek çok güzel bir his” dedi.

Şimdilik bu özellik sadece ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Suudi Arabistan ve Hindistan’da kullanıma açık. Özellik kullanıldıkça geri bildirimlere göre uygulamanın başka ülkelerde de kullanılabileceği ifade edildi.

Ali İlterhttps://teknoformat.com/author/ali
Bilgi teknolojileri yöneticisi, Teknoloji ve Teknolojik gelişmeler, her zaman ilgisini çekmiştir. Teknolojik araştırma ve geliştirme konusunda uzmanlığıyla ekip lideridir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...