Hindistan telekomünikasyon yasağı getirdi

 

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Hindistan’ın”keyfi kısıtlamaları” durdurmasını istiyor

Yetkililer, ülkede huzursuzluk yaşandığı zamanlarda söylentileri durdurmak için internet ve telekomünikasyon hizmetlerini kapattığını açıkladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Hindistan’ın internet ve telefon hizmetlerinde “keyfi kısıtlamaları” durdurması gerektiğini söyledi. Örgüt, eyalet hükümetlerinin 2017’de 20 kez olmak üzere geçici İnternet kapatma emri vermiş olduklarını belirtti. Yetkililer, huzursuzluk yaşandığı zamanlarda söylentileri durdurmak için internet ve telekomünikasyon hizmetlerini kapattığını açıkladı. Ancak sivil toplum örgütleri, keyfi İnternet kapanmalarının “Hindistan’ın uluslararası insan hakları hukukundaki yükümlülüklerini ihlal ettiğini” ifade ediyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Hindistan’ın  “keyfi kısıtlamaları” durdurmasını istiyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Hindistan'ın internet ve telefon hizmetlerinde "keyfi kısıtlamaları" durdurmasını istiyor

Keşmir’de sosyal medya yasağı eleştirildi
Hintli makamlar, çoğunlukla Hindistan Keşmir’de telekomünikasyon hizmetlerini geçici olarak askıya aldı. Bu ayın başlarında batı devleti Maharashtra hükümeti, çiftçilerin yol açtığı protestolara şiddet uyguladıktan sonra internet servislerini kapattı. İnsan Hakları İzleme Örgütü Güney Asya direktörü Meenakshi Ganguly, yetkililerin sosyal medyanın kötüye kullanılması konusundaki endişesinin “toplumsal huzursuzluğun önlenmesi için varsayılan seçenek olmamalı” ifadelerini kullandı. “Şeffaflığın olmaması ve bu kapatma işlemlerinin açıklanamamasının, yalnızca şiddet içeren uygulamaları ve hükümet eleştirilerini bastırmak için oluşturulduğu anlamına geldiğini” de sözlerine ekledi.
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Hindistan'ın"keyfi kısıtlamaları" durdurmasını istiyor

OKU ►  Origin'de İndirim var!
OKU ►  Origin'de İndirim var!

Ancak organizasyon, Hindistan’daki sosyal medyanın “zaman zaman şiddete götüren bir takım söylentilere yol açtığını” söyledi.

Hükümet yetkililerine sivil toplum örgütleri ve insak hakları cephesinden; “Şebekeleri tamamen kapatmak yerine, şiddeti caydırmak ve kamu düzenini yeniden sağlamak için sosyal medya serbest bırakılmalı” tavsiyesinde bulunuldu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox