Keybase Chat

Tek profille her yerde kullanım

Keybase uçtan-uca (kişiden kişiye) şifreleme işlemini online ortamda bulunduğunuz her yerde olabildiğince kolay bir şekilde kullanmanızı sağlamayı kendine misyon edinmiş. Geçtiğimiz yıl güvenli şifrelenmiş dosya paylaşımını kullanıma sunan açık kaynaklı güvenlik firması, daha sonra ise kullanıcıların kendi Twitter, Facebook ya da Reddit kullanıcı adları ile internette bulunan herhangi birine şifreli mesajlar göndermelerini sağlayan, masa üstü ve mobil sohbet uygulaması olan ‘Keybase Chat’ i kullanıma sunmuştu.

Keybase bugün ise henüz almak için hazırlığını tamamlamamış olsa dahi (yani henüz Keybase üyesi değilse, ya da programın kurulumunu yapmadıysa) herhangi birine şifreli mesaj göndermeyi daha da basitleştirecek yeni birkaç özelliğin kullanıma girdiğini bildirdi.

OKU ►  Siz siz olun, 2018'den önce Bluetooth cihaz almayın!

Nasıl çalışıyor?

Öncelikle yeni bir Chrome eklentisi Keybase’in desteklediği herhangi bir sosyal ağdaki kullanıcı profiline ‘şifreli mesaj’ butonu ekliyor (Twitter, Facebook ve Reddit haricinde aynı zamanda Hacker News ve GitHub hesaplarıyla da çalışıyor). Eğer mesaj göndermek istediğiniz kişi henüz Keybase’e kayıt yapmadıysa ilgili sosyal ağ üzerinden bu kişilere mesaj gönderilecek ve beklemede olan mesajları olduğu bildirilecek. Eklenti, Keybase’in masa üstü uygulaması ile birlikte çalışıyor, dolayısı ile mesajlarınız uçtan-uca şifrelenir ve alıcı açana kadar okunmaz durumda muhafaza edilir. Eğer Chrome kullanmıyorsanız, aynı zamanda ana uygulamayı kullanarak sosyal medya profillerini araştırabilir ve mesajınızı oradan da gönderebilirsiniz.

Uygulamanın kendisine gelince: Keybase Chat Android ve iOS’te olduğu gibi, Linux ve Windows 10 makinelerde de çalışır hale geldi. Bu proje açık kaynaklı olduğu için firma yeni kullanıcılar katıldıkça iyileştirme ve özelik ekleme işlemlerine devam ediyor. Fakat en önemlisi, kurucu Chris Coyne gelişmiş engelleme ve rahatsızlık bildirme özelliklerinin sisteme uyarlanması için yoğun çalışmalar yapıyor. Ki herkese ait şifrelenmiş mesajların bulunduğu mesaj kutuları olacağını göz önünde bulundurursak, üzerinde durulması gereken önemli bir nokta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here