Michigan’dan oto-pilot araçlara yeşil ışık

Michigan otomatik araçların testi, kullanımı ve satışı için kapsamlı düzenlemeler yapan ilk eyalet oldu. Michigan valisi Rick Snyder, Dearborn’daki oto şovda oto-pilot araçlarla ilgili yürürlüğe koyduğu 4 yasa ile bu sektörde Michigan eyaletinin gelecekte başı çekmesini sağlayacak.

Oto-pilot araçlarda Michigan Yasaları

Vali Snyder’in imzaladığı bu yasalarla birlikte, direksiyonu ve fren pedalları hatta şoför koltuğu bile boş olan otomatik araçlar için test izni çıktı. Buna ek olarak Michigan eyaleti araçların test edilip onaylanması halinde halka satışına da izin veriyor.

Bu yeni düzenlemeler sayesinde, Michigan Eyaleti’nin motorlu araçlar ihtiyacında da iyileşme görülüyor.

Yeni yürürlüğe giren bu yasalar, Michigan Ulaştırma Bakanlığı’nın bir kolu olarak çalışacak olan, Michigan Konseyi’nin de kurulmasına yol açtı. Bu konsey, otomatik araç teknolojisi ilkeleri için yapılan önerileri değerlendirecek ve aynı zamanda, araçların bağlı olduğu ağları düzenleyip kazalar da dahil olmak üzere trafik bilgisini toplayacak.

Vali Snyder’in bu yasaları imzalamasında, Lyft ve Uber gibi ortak sürüş servisleri ile birlikte önemli rol oynayan bazı otomobil üreticileri, Ford, Toyota, Fiat, Chrysler ve General Motors etlili oldu. Tabii ki otomatik araç teknolojisinin lideri olarak anılan Google’ı da es geçmemek lazım.

OKU ►  Otomatik pilot arabada seyahat keyfi
OKU ►  Tamamen kendi kendine sürüş yapabilen Tesla şehir sokaklarında

Michigan Silikon Vadisine karşı

Bu yeni yasalar, bütün haber kaynaklarının, otomatik araç teknolojisinin silikon vadisinde geliştiğine odaklandığı bir dönemde, Michigan Eyaleti’nin tekrardan otomotiv sektöründeki yeniliklerin merkezi olabileceğinin habercisi.

Yeni düzenlemeler gösteriyor ki, Michigan Eyaleti, California Eyaleti’nin karşısında yer alıyor. Bunun sebebi, California’daki yasalar Google’ın ürettiği prototipler dahil olmak üzere hiçbir otomatik araç kullanımına izin vermiyor.

Michigan yasalarındaki tek sıkıntı…

Michigan yasaları, otomatik araç severlerin istediği her şeyi de kapsamıyor tabii ki. Yapılan düzenlemelere göre, sadece motorlu araç üreticilerinin otomatik araçları kullanan servisleri yönetmesine izin verildi.

Uber ve Lyft’e göre, bu da gelecekte doğal bir probleme neden olacak. Çünkü insanlar, otomatik araçların sunduğu taşıma servislerini kullanmayı tercih ederek gelecekte araç alma gereksinimi duymayacak.

Motorlu araç üreticisi olmayan Uber, Lyft ve Google, ürettikleri otomatik araçları test edip uygulamaya geçirebilmesi için, resmi bir motorlu araç üreticisi ile çalışmak ya da NHTSA, Ulusal Otoyol Trafik Güvenlik Komisyonu’ndan ürettikleri prototipler için onay almak zorunda kalacak.

OKU ►  Google, kendinden sürüşlü araba projesi için savaşıyor

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox