Microsoft, bazı Windows 10 kaynak kodunun sızdırıldığını doğruladı

Microsoft: Windows 10’un kaynak kodları sızdırıldı

Microsoft zor günler geçiriyor.

Microsoft’un, Windows 10 kaynak kodunun bir kısmı bu hafta içinde sızdırıldı. Microsoft’ta çıkan bu haberleri doğruladı. Yayınlanan rapora göre, Microsoft’un sistemlerinden sızdırıldığı düşünülen 32TB’lık veri sızıntısı internet ortamına düşmüş durumdu. Hassas veriler arasında yayınlanmamış Windows 10 yapıları ve kaynak kodları mevcut.

The Register tarafından hazırlanan bir rapora göre, verilerin Mart ayı içerisinde Microsoft’un kendi sistemlerinden çalındığı düşünülüyor. Sızdırılan bu verilerin, Microsoft’un şirket içi Windows İşletim sistemi yapılarına ait olduğu ve çekirdek kaynak koduyla ilgili derin detaylar bulunduğu iddia ediliyor. Yani, Microsoft’un başı belaya girmiş durumda.

Microsoft: Windows 10’un kaynak kodları sızdırıldı

Öte yandan, The Register, bu sızdırılan verilerin, beta yazılım, oyunlar ve uygulamaların yer aldığı betaarchive.com adlı web sitesine yüklendiğini de açıkladı. The Register, veri sızıntısının temel Windows 10 donanım sürücüleri, PnP kodu, USB ve Wi-Fi depolama sürücüleri ve ARM’e özgü OneCore çekirdeğinin kaynak kodunu içeren “Microsoft Shared Source Kit” olduğunu iddia ediyor. Sızıntılar arasında, Windows tarafından henüz duyurulmayan, Windows 10 Mobile Adaptation Kit adında bir araç seti de mevcut.

OKU ►  Hackerlar antivirüs yazılımlarınızı zararlı yazılımlara dönüştürebiliyorlar
OKU ►  Pokemon Go dünyayı kurtarmaya çalışıyor

Bu verileri indiren kişilerin, dosyaları Windows’la çalışan sistemleri hacklemek için faydalanabilecekleri güvenlik açıklarını taramak için kullanabilecekleri belirtiliyor. Sızıntıları ele geçiren bilgisayar korsanlarının, Windows 7 ve Windows Server 2008’deki Sunucu İleti Bloğu güvenlik açığından faydalanan WannaCry fidye saldırısı gibi büyük çaplı siber saldırılar yapmasını da mümkün kılıyor. Henüz, Microsoft tarafından bir açıklama yapılmadı. Yeni bilgiler elde edince sizinle paylaşacağız. Takipte kalın!

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox