Bu kamera yüzden nabız ölçümü yapıyor

Ayinesi iştir kişinin, yüze bakılmaz

Spor profesyoneli olmak demek, yüksek gerilimin olduğu durumlarda sükunetini koruyabilmek demektir. En azından heyecanlanmanıza rağmen, belli etmemektir. Her ne kadar izleyiciler genel itibariyle oyuncuların psikolojik durumlarıyla ilgili net bir öngörüde bulunamasalar da, bu ayın sonunda Japonya’da başlayacak olan ‘Panasonic 2017 Açık Golf Şampiyonası’nda Panasonic’in, yarışacak golf oyuncularının psikolojik durumlarına biraz olsun ışık tutacak olan teknolojisiyle aydınlanma fırsatı yakalayacaklar. Japon televizyonlarında ve online olarak yayınlanmakta olan turnuvada golf oyuncularının nabız oranları da gösterilecek. Böylece topa vuruş yapacak olan golf oyuncularının sinirlerinin ne derece gergin olduğunu görebileceksiniz.

OKU ►  Kan şekeri ölçüm cihazları diyabetle baş etmede insanlara yardımcı olabilir

Bu tip bir uygulama yapmanın sebebi yavaş ve sıkıcı geçen oyuna biraz heyecan katmak. Fakat enteresan olan, Panasonic’in bu etkinliği, ‘temassız canlı algılama’ olarak adlandırdığı özel bir kamera yardımı ile gerçekleştirecek olması.

Spor müsabakalarında kalp atışı ölçümü uygulaması daha önce hiç yapılmayan bir şey değil. Basketbol, voleybol gibi müsabakaların yayınlanmaları esnasında daha önce de bu tip yöntemler kullanılarak müsabakalara daha fazla ilgi çekilmeye çalışılmıştı. Fakat oyuncuların ve takım kaptanlarının sağlık durumlarının ölçümleri ‘giyilebilir cihazlar’ ya da benzeri araçlarla yapılıyordu. Buna karşın yakında gerçekleşecek turnuvada ise Panasonic damar sıkışıklığından dolayı oyuncuların yüzlerinde oluşan hafif renk değişimlerine bağlı olarak kalp atışı oranı tahmininde bulunan bir çeşit kamera kullanacak.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox