İpek örümcek ağı tedavisi sinir sistemi rahatsızlıklarına umut ışığı yaktı

İpek örümcek ağı tedavisi sinir sistemi rahatsızlıklarına umut ışığı yaktı

Avusturya’ nın MedUni Viyana / Viyana Devlet Hastanesi’ nde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Profesörü Christine Radtke, örümceklerin, kaza sonrası oluşan geniş sinir yaralanmalarını onarmada çok önemli bir rol üstlenebileceklerini söyledi. Radtke, yapılan deneylerde Tanzanya’ daki altın orb örümceğinin etkileyici derecede güçlü örümcek ağını kullanarak, genişliği beş santimetreden fazla olan sinir yaralanmalarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini tespit ettiklerini söyledi. İpek örümcek ağı tedavisi sinir sistemi rahatsızlıklarına umut ışığı yaktı.

OKU ►  Malezya Hükümeti, Eşcinselliği önlemek için video klip yarışması düzenledi
İpek örümcek ağı tedavisi sinir sistemi rahatsızlıklarına umut ışığı yaktı

Radtke Digital Trends’ e yaptığı açıklamada, “Örümceğin ipek ağları çok güçlü ancak aynı zamanda çok elastik. Bu da ortak ve çok rastlanan özellikler değil,” diye belirtti.
Radtke’nin geliştirdiği mikrocerrahi tekniği, bir tür uzunlamasına kılavuz yapı olarak örümcek ipekli damarları doldurmayı içermektedir. “Eğer bir boşluk ve bir sinir parçası varsa, sinir buradan büyüyerek geçmelidir. Ancak sinirin, büyüme yolunu doğru bulabilmesi için bir çeşit rehberliğe ihtiyacı vardır. Maalesef, çoğu materyal sinir gelişimini inhibe etme etkisine sahiptir. Bir diğer yandan örümceğin ipek ağı, sinirlerin sevdiği bir malzemedir. Ona yapışırlar ve sonra doğrudan elyafların gittiği yönü izlerler. Bu bir kafes gibidir. Gidilecek yol bellidir.” şeklinde bir açıklamada bulundu. 

OKU ►  Bilim adamları nanoparçacıkların haritasını çıkardı
İpek örümcek ağı tedavisi sinir sistemi rahatsızlıklarına umut ışığı yaktı

Bir hayvan deneyinde, bu tekniğin sinirin altı santimetreye kadar uzanan sinir hasarını onarabileceği ve sinirin dokuz ay boyunca düzgün bir şekilde büyüdüğü tespit edildi. Bu süre zarfında, örümceğin ipek rehberlik yapısı, herhangi bir olumsuz reaksiyona neden olmaksızın doğal olarak koptu.

OKU ►  SpaceX 8 Ocak’ta yeniden roket fırlatacak

Laboratuarda yapay örümcek ipek geliştiren araştırmacıların son örnekleri bulunuyor. Ancak Radtke, ekibin araştırdığı suni ipeklerin hiçbirinin rejenerasyonun gerçek bir unsur olarak geliştirilmesinde etkili olmadığını söyledi. Sahte şeylere başvurmaya gerek yok. Radtke, laboratuarda yalnızca 21 örümcek ile, örümceklere herhangi bir şekilde zarar vermeden 15 dakika içinde 200 metre örümcek ipek üretimi yapabileceğini söylüyor. Birkaç yüz metre ipek, altı santimetre sinir yaralanmasının köprülenmesi için gerekli olan miktar. Zamanla, Radtke örümcek sayılarını 50’ye çıkarmayı umuyor.

OKU ►  Yeni keşifle ilik nakline gerek kalmayacak
İpek örümcek ağı tedavisi sinir sistemi rahatsızlıklarına umut ışığı yaktı

“Hayvan deneyleri yaptık, bu nedenle bunun işe yaradığını biliyoruz,” dedi. Araştırmanın bir sonraki adımı için ise; “Şimdi bizim ipek ağ üretimi için sertifikaya ihtiyacımız var. Şu anda ise bunu gerçekleştirme aşamasındayız.” ifadelerini ekledi. Eğer yakın zamanda tedavi için kullanılmaya başlanırsa Nörobilim alanında bir çığır açması bekleniyor.

OKU ►  Evliliğiniz 'sağlığınızı koruyor'

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here