Uzmanlar kirli mutfak süngerinizi temizlemeyin diyor

Mutfaklarınızdaki bu eşya mikrop saçıyor!

Evimizde en çok önemsediğimiz alanlar genelde en çok kullandığımız alanlardır. Mutfak gibi. Mutfaklarda kullandığımız ve herkesin olmazsa olmazı bir takım eşyalar vardır. Ve bu eşyaların mutfağımızın temizliğini ve düzenini sağlamasını isteriz. Bunların en önemlilerinden biri her gün düzenli olarak yemek yedikten sonra çıkan bulaşıkları temizlememizin yardımcısı bulaşık süngerleridir. Uzmanlar kirli mutfak süngerinizi temizlemeyin diyor. Mutfaklarınızdaki bu eşya mikrop saçıyor!

OKU ►  Bakterilerle çalışan kağıt pil
Mutfaklarınızdaki bu eşya mikrop saçıyor!

Çünkü aslında mutfakların temizlik neferi bulaşık süngeri tabaklarımızı ve diğer tüm bulaşıklarımızı temizlerken yemek artıklarının bir kısmını, gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakterilerle birlikte içine hapsediyor.Ne kadar yıkayıp temizlediğimizi düşünsekte aslında bir süre sonra neredeyse bir mikrop yuvası halini alıyor. Bilim insanları, ortalama bir mutfak süngürünün aslında tek bir kübik santimetrede (5x10cm) 10’dan fazla bakteri bulunduğunu tespit etmişlerdir. Bu rakamlar dışkı örneklerinde de bu oranda görülür.

OKU ►  Instagram hesabınızı nasıl gözlerden uzak tutarsınız
Mutfaklarınızdaki bu eşya mikrop saçıyor!

Mutfak süngerleri üzerinde klinik bir araştırma yapan araştırma ekibi, süngerlerin bakteriler için üreme alanı olduğunu ifade ediyor. Mutfak süngerleri gerçekten büyüktür ve mikroplarla birlikte sıcak ve soğuğu da içine hapseder. Böylelikle bakteriyel üreme için uygun ortamı sağlamış olur. Bu yeni bir araştırma düzenli olarak sanitize edilmiş süngerlerin bakteri üremesi için daha fazla risk altında olduğunu söylüyor. Evlerinin mutfaklarında bulaşık süngeri kullananları uyarıyor.

OKU ►  Alerji ve burun tıkanıklıklarınızın asıl sebebi bu olabilir
Mutfaklarınızdaki bu eşya mikrop saçıyor!

Peki çözüm nedir?

Her bir kaç haftada bir yeni sünger almak. Süngerlerinizi kirlendikçe yıkamayın. Aksine rengi bir ton koyulduğunda atın ve yenisini kullanın.

Muhtemelen bir yerlerden süngeri mikrodalgaya atıp, sterilize etme (sanitasyon) ve tüm kötü bakterileri öldürmek gibi ortak başvurulan bir hileyi duymuşsunuzdur. Ancak yapılan bu yeni araştırma, bu yöntemin etkisiz olduğunu söylüyor. Aksine süngeri mikrodalgaya sokmakla, onu daha bakteriyel bir eşya haline getirebilirsiniz. Lütfen bunu uygulamayın. Nature.com’un bilimsel raporlarında yayınlanan bir araştırma düzenli olarak sanitasyona tabi tutulan süngerlerin (mikrodalgaya atma veya kaynatma) aslında patojenle ilişkili bakteri oranını yükselttiğini ortaya koydu. Araştırmanın yazarları, “Muhtemelen dirençli bakteriler sanitasyon sürecinden sağ kurtuldu ve serbest bırakılan bakterileri hızla yeniden kolonize etti. ” diyor.

OKU ►  Elektronik sigara da en az normal sigara kadar zararlı

Mutfaklarınızdaki bu eşya mikrop saçıyor!
Bu yöntemin oldukça zararlı olduğu ve uygulanmaması gerektiği belirtiliyor.

Bir başka deyişle, süngerinizi sanitize etmeye ne kadar çok şey denerseniz, kalan bakteriler daha iyi bir koloni oluştururlar. En iyi çözüm, haberimizde de detaylarını verdiğimiz gibi, her iki üç haftada bir süngerinizi yenisi ile değiştirmek olacaktır.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox