Siren Care diabetik sağlık takibi için ‘akıllı çorap’ üretiyor

Date:

Siren Care, diabetik sağlık takibi için akıllı çorap üretiyor.

Diabetik sağlık takibi konusunda ilk firma olan Siren Care, şeker hastaları için sıcaklık sensörleri kullanarak iltihaplanmayı ve dolayısı ile yaralanmayı gerçek zamanlı olarak tespit edecek akıllı çoraplar üretti.

Firma ortaklarından Ran Ma, Northwestern Üniversitesi’nde okurken diabet hastalarının ayak muayenelerinin nasıl yapılması gerektiği konusunda öğrenim gördüğü esnada, ayak yaralanmalarının ön takibini yapacak ve bu tip yaralanmalara engel olabilecek olan giyilebilir çoraplar konusunda düşüncelere sahipti. O dönemlerde hasar görmüş alt deri tabakasının yeniden tedavisi konusunda biokitle eğitimi dalında çalışma yapıyordu.

Hem Tip 1 hem de Tip 2 diabet hastaları, ayak şişmesi gibi ayakla ilgili diğer sorunlarla yüz yüze kalmaya meyillidirler. Eğer muayene edilmezlerse enfeksiyon kapma ya da ayağın kesilmesi gibi bazı ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Herhangi bir ciddi komplikasyonun tedavisi hususunda erken teşhis kritik öneme sahip. Ma ve ortağı Veronica Tran entegre sensörlerin bu noktada anahtar rolü oynadığına inanıyorlar.

Siren Care, diabetik sağlık takibi için akıllı çorap üretiyor.

Fakat Siren’ın çorapları diabetik ayak yaralanmalarının tespitini amaçlayan ilk giyilebilir eşyalar değiller. SurroSense Rx kablosuz bir ayakkabı-içi cihazı. Aynı zamanda PressureGuardian isimli Tillges Technologies firmasının ürünü olan botlar da bu tip sorunları tespit etmeye dönük eşyalar.

Fakat bot giymek zahmetli bir iş. Siren’ın çorapları deriye, ayakkabınızdaki ayak altlığından daha yakın. Sensörler, yanma başlangıç anını tespit etmek için çorap ipi örgüsünün içine yerleştirilirler. Daha sonra bir sorun olduğunda sizi haberdar etmesi için gerekli bütün bilgiler akıllı telefonunuzdaki bir uygulamaya yüklenirler.

Bütün bilgiler çorabınıza, uygulamaya ve bulut sisteme yüklenirler.

Eğer çorap, yüksek sıcaklık farkı algılarsa (yani ayağınızda bir çeşit yaralanma ya da incinme oluşursa) uygulama ayağınızı kontrol etmeniz için size bir ikaz gönderecektir.
Ma, “Ayakkabınızın içine sıkışan bir ayakkabı bağcığını hissetmiyor olabilirsiniz ve bu bağcık ayağınızda zedelenmeye yol açabilir” örneğini verdi.

Her ne kadar bu çoraplar giyilebilir eşyalar olsalar da, çorapları şarj etmeye gerek yok. Her bir çorap 6 ay boyunca sürecek tam dolu bir batarya ile geliyor. Siren’ın verdiği bilgiye göre çoraplar sadece giyildiklerinde aktif hale geliyorlar. Çıkardığınız zaman tamamiyle pasif moda geçiyorlar. Aynı zamanda yıkanabilir olan çoraplar, 6 aylık süre boyunca eskimeyecek şekilde üretiliyorlar.

Siren’ın ortakları sadece sıcaklık tespitinden öte daha büyük planlar yapmaktalar. Ma TechCrunch’a, “Siren Akıllı Tekstil teknolojimiz bir çok sensör ve elektronik cihazı – örneğin nem ölçer sensörler, basınç sensörleri, ışık sensörleri, LED’ler, RFIDler, MCU, BLE vb. kumaşın içerisine görünmeyecek şekilde entegre edebiliyor. “ açıklamasını yaptı.

Bu demektir ki firma, gelecekte, vücudun diğer bölgelerinde oluşabilecek yaralanmaları tespit etmek için başka akıllı giysiler de üretebilecek.
Siren ilk olarak 18 seri halinde 500 adetlik üretim yaptı ve bu çorapları bahar ayında dağıtıma başlayacak. Şu anda ön sipariş verebilirsiniz. Bu durumda çoraplar gönderime hazır olduklarında Siren size 7 çift çorap göndermeye başlayacak (her biri haftanın her bir günü için olmak üzere).

Sağlık ile ilgili diğer haberleri görmek için buraya tıklayın.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...