Space X kullanılmış roketi tekrar uçuracak

Durağan yörüngeye uçuş

Space X’in tarih yazmasına şahitlik edeceğimiz günler oldukça yakın. Özel uzay firması daha önce okyanusta bulunan bir platforma iniş yapmış olan ilk roketinin statik test uçuşunu gerçekleştirdi. Space X roketin uçuş için tamamiyle hazır olduğundan emin olmak istiyor çünkü roketi gönderdiği günden yaklaşık bir yıl sonra (30 Mart) tekrar göndermeye karar vermiş durumda.

Jeff Bezos’nun ‘Blue Origin’ adlı firması halihazırda 2016 yılı başlarında kullanılmış bir roketi tekrar uzaya göndermişti. Fakat Perşembe günkü uçuş başarılı olursa kullanılmış roketle gerçekleştirilecek ilk ‘durağan yörünge uçuşu’ olma özelliği taşıyacak.

Space X’in bu misyon için çok sayıda uçuş gerçekleştirdiğini göz önünde bulundurursak Falcon 9 roketlerinin gerçek anlamda tekrar kullanılabilir olduklarını ispat edeceklerini söyleyebiliriz. NASA ve özel firmaların yüklerini uzaya göndermekten oldukça çok para kazanacak olan firma, uzun zamandır bu teknoloji üzerinde çalışıyor. Space X’in uçuşunda ilk şans sahibi olacak olan Luxemburg’da yerleşik iletişim uyduları firması SES S.A.

OKU ►  Mafia 3’e ek paket geliyor; daha hızlı ve daha kanlı

Aslında Perşembe günkü uçuş bir adet SES-10 uydusunu durağan yörüngeye yerleştirecek. Böylece Meksika, Karayipler, Merkez Amerika ve Güney Amerika’ya mobil servis, geniş bant hizmeti ve evden-eve yayın hizmetleri sunulmuş olacak.

OKU ►  Facebook yorumlarınız artık Messenger’a benzeyecek

Daha fazla bilgi alacak olursak konuyla ilgili olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz fakat her zaman olduğu gibi hava koşulları ya da diğer etkenlerden dolayı uçuş tarihinde erteleme söz konusu olabilir. Eğer test uçuşunun teknik detayları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, NASA Uzay Uçuşu’na göz atabilirsiniz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox