Tesla Süper Şarj istasyonları 2017’de nasıl olacak?

Date:

Tesla, yeni süper dolum istasyonları ağı projesini sunmaktan gurur duyar

Tesla 2017’de Model 3 ve Model Y (sedan), Tesla Pikap kamyonet gibi yakında çıkması beklenen modelleriyle oldukça heyecanlı bir yıl geçireceğe benziyor. Tabii firmanın, yıllık 500.000 adetlik satış hedefine destek sağlama adına Tesla tipi araçlarının daha uzun mesafeli seyahat edebilmelerine olanak taşıyacak bir ‘Süper Dolum İstasyonları Ağı’ oluşturması da bir zorunluluk.

Firma gelecek yıl için ‘Süper Dolum İstasyonu’ bağlamında bir çok plan ve projeyi uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Olası projelerden bazıları şunlar;

Daha hızlı Süper Dolum İstasyonları 

Tesla’nın mevcut süper dolum istasyonu, Model S’ye ait sıfırı tüketmiş olan bir bataryayı, yaklaşık bir saat içerisinde doldurabiliyor. Benzin istasyonuna gidip aracınızın deposunu kısa bir sürede doldurabildiğiniz gerçeğini göz önünde bulundurduğunuzda bu süre oldukça uzun ve sıkıcı görünüyor. İşte bu sebepledir ki Tesla, 2017’de bu durumu bir nebze olsun lehine çevirmeyi planlıyor.

Elon Musk’ın Cumartesi günü atmış olduğu tweetlerde gelecekteki süper dolum istasyonlarının mevcut doldurma kapasitesini ikiye katlayabileceğini belirtiyor.

 

Yoldaki süper dolum istasyonlarının, mevcut 150 kilowatt istasyonlara kıyasla 350 kilowatt’lık bir kapasiteye sahip olacağı düşünülüyor. Bu da demektir ki dolum süresi en az yarıya düşecek.

Amerika’ya has yaygın süper dolum istasyonu ağı 

Tesla’nın olası süper dolum istasyonları haritasına göz attığımızda görüyoruz ki firma, Amerika’daki istasyon ağını genişletmekte. Bununla da yetinmeyip, daha fazla potansiyel rotalar eklemenin peşinde. Örneğin Doğu ve Batı sahillerini birleştiren bir ağ kurmanın ötesinde, Arizona, New Mexico ve Texas üzerinden geçen güney rotası üzerinde yerleşik bir süper dolum istasyonları hattı kurmak da bu planların dahilinde.

Avrupa ve Çin’de Süper Dolum İstasyonları 

Firmanın Çin’e daha fazla sayıda Süper Dolum istasyonu kuracağı düşünülüyor. Firmanın, dünyanın en büyük otomotiv pazarı olacağı tahmin edilen Çin’de birlikte çalışabileceği ortak arayışında olduğu olduğu da söylentiler arasında. Tesla yüzüncü süper dolum istasyonunun açılışını Haziran ayında Beijing’de törenle yapmıştı.

Musk aynı zamanda, dünya çapındaki süper dolum istasyonu sayısının 2017 sonu itibariyle ortalama 7.000 adete kadar artabileceği öngörüsünde de bulundu.

Daha önce sizler için derlediğimiz, aşağıdaki yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz

Tesla’dan oto-pilot atağı

1 Comment

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...