Otomobillerde kullanılan sıvı lityum iyon piller tarih mi oluyor?

Otomobillerde kullanılan sıvı lityum iyon piller tarih mi oluyor?

Toyota’nın son dönemde üzerinde çalıştıkları yeni katı haldeki bataryası 2020 yılına kadar üretilmesi muhtemel ileri teknoloji otomobillere yön verebilir. Bu dünyanın kötüye giden iklim değişikliği döneminin durdurulabilir düşüncesiyle ilgili oldukça ümit verici bir olay. (Dünyada ortalama her iki aileden birinde en az bir adet elektrikli otomobil olduğu düşünüldüğünde oldukça büyük bir gelişme) Otomobillerde kullanılan sıvı lityum iyon piller tarih mi oluyor?

OKU ►  Güneş enerjisini ısı enerjisine dönüştürmede dünya rekoru kırıldı

Toyota, bugünkü lityum iyon pillerde kullanılan geleneksel yarı sıvı versiyon bataryalar yerine, içinde katı bir elektrolit türü kullanan yeni nesil bir pil teknolojisi üzerine ilerleme kaydetti. Dev ekonomi sahibi otomobil üreticisi, yeni teknolojiyi üretim elektrikli araçlarda 2020 yılına kadar sürdürebilmesine yardımcı olabilecek üretim mühendisliği alanında bir atılımın çok yakınında olduklarını söyledi. Otomobil üreticileri tarafından merakla beklenen bu yeni gelişmenin yeşil enerji kapsamında olduğu biliniyor. Bilindiği üzere yeşil teknoloji kapsamında gerçekleştirilen her yeni durum tüm sektörler ve toplum tarafından merakla takip edilmekte. Daha detaylı bilgi haberimizin devamında…

OKU ►  Kirli hava hidrojen yakıtına dönüştürüldü
Otomobillerde kullanılan sıvı lityum iyon piller tarih mi oluyor?

Geliştirilmiş pil teknolojisi, EV’lerde (Electrical Vehicle- Elektronik araç) kullanılmak üzere daha küçük, daha hafif lityum iyon piller yaratmayı mümkün kılacak. Bu ise potansiyel olarak toplamda elektrikli cihazın (otomobil ya da diğer elektrikli cihazların) şarj kapasitesini artırabilecek. Gelecekte üretilmesi mümkün görülen ve üzerinde çalışılan daha uzun menzilli araçların üretilmesinde faydalı bir çalışma olabilir.

OKU ►  IoT cihazlarda yüksek oranda enerji tasarrufu sağlayacak yöntem

Bu tür bir pil için kaydedilen bir diğer gelişme, hem daha uzun süre pil takılı olan elektrikli araçların kullanılmasını, hem de bu ürünlerin geri dönüşümüne katkı sağlıyor olmasıdır. Alternatif olarak, araç yıllandıktan sonra bile pil ömrünün (bazı şirketler zaten arayıp bilgilendiriyor) daha da artırılması mümkün kılınabilecek. Yani genel kullanım ömrü daha da uzun olabilecektir. (EV pillerini evde ve ticari enerji depolamada kullanıma koymak gibi).Otomobillerde kullanılan sıvı lityum iyon piller tarih mi oluyor?

Piller, elektrikli araç tasarımı için önemli bir sınırlayıcı faktör olmayı sürdürüyor. Bunun sebebi, teknoloji odaklı şirketlerin sorunlara odaklanmalarıdır. Var olan mekanik anlamındaki bilimi zorlamıştır. Taşınabilir duruma geçiş, araç içinde ve iç mekanlarda ultra hafif malzemelerin kullanımı gibi mevcut verimliliklerin artmasına yardımcı olur. Tüketicilerin kullandığı araçlarda elde edilen şarj kapasitesi açısından daha fazla kazanç sağlamak için yardımcı olur.

OKU ►  iPhone veri satışı yapan distribütörler tutuklandı

Toyota, pillerinin nereye yerleştirileceğini henüz söylemiş değil, ancak EV’lerin egemen olacağı bir geleceğe bakan otomobil üreticileri için inanılmaz bir nimet olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here