TEI, Türkiye nin İlk Milli Turboşaft Motorunu Geliştirecek

Date:

Turboşaft Motor Geliştirme Projesi, imza töreni Savunma Sanayii Müsteşarı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir ve TEI Genel Müdürü Sayın Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’in katılımı ile 07 Şubat 2017 tarihinde SSM Nuri Demirağ toplantı salonunda gerçekleşti.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Alt Sistemler Daire’si önderliğinde yürütülecek olan proje kapsamında, bir yandan ülkemizde gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da Özgün Helikopter’e entegre edilebilecek, 1400shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve milli motor, TEI tarafından geliştirilecek.Turboşaft Motor Geliştirme projesi 8 yıllık bir proje olup, tamamı TEI çalışanından oluşan  ve TEI’nin Eskişehir, Ankara ve İstanbul Mühendislik Ofislerinde bulunan yaklaşık 250 kişilik bir mühendislik ekibi projede çalışacaktır.

Turboşaft Motor Geliştirme Projesi

Tasarlanacak motorun ileride geliştirilecek türevleri, ATAK ve HÜRKUŞ gibi diğer milli platformlara güç verebilecektir.

Ayrıca bu motorun çekirdek teknolojisi “Milli Eğitim/Savaş Uçağı – T/FX” için ihtiyaç duyulan motor için de temel oluşturacak ve Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında kazanılan kabiliyetlerin üzerine gerekli teknolojik eklemeler yapılarak ihtiyaç duyulan sürelerde milli uçak motorunun geliştirilmesi sağlanacaktır.Türkiye’nin son dönemde başlattığı ve devam etmekte olan Özgün Hafif Genel Maksat, ATAK, Türk Genel Maksat Helikopteri gibi projelerde,İtki sistemleri yurt dışı kaynaklardan tedarik edilmektedir.

Turboşaft Motor Geliştirme Programı

(TMGP) ile bu projelerin en önemli bileşenlerinden motor sistemlerinin de yerlileştirilmesi ve bu projelerin yerlilik oranları arttırılırken dışa bağımlılıklarının azaltılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda yerli ihtiyaçlara cevap verecek bir çözüm için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile görüşmeler devam etmektedir.

Turboşaft Motor Geliştirme Projesi
Turboşaft Motor Geliştirme Projesi’nin

TEI’de gerçekleştirilmesi ile TEI’nin mevcut vizyonu olan “ Küresel olarak özgün güç sistemleri sahip olmak ” yolunda önemli bir kilometre taşı geçilmiş ve ileri teknoloji gerektiren uçak motorları tasarım metodolojileri ülkemize kazandırılmış olacaktır. Motorun teknik isterleri üzerinde halen müzakereler devam etmektedir.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...